Geleneksel el sanatımız olan ahşap oymacılık ile ülkemizde çok az kişi tarafından yapılan yumurta kabuğu oyma sanatını birleştiren hemşehrimiz Rıza Yaman, bir taraftan da Neyzen olarak Tasavvuf Musikisi icra ediyor.

“Yumurta hayatın sırrına sahiptir, Yeniden Doğuşu simgeler” diyen çok yönlü sanatçı Rıza Yaman; ahşap ve yumurta kabuğu oymasının birbirine yakıştığını düşünerek, 7 yıldır uğraştığı ahşap oyma sanatı ile 5 yıldır uğraştığı yumurta kabuğu oyma sanatını birleştirdiği eserler veriyor. Yaman’ın tarifiyle; “Yumurta kabuğu sanatları; boyama, değerli taşlarla süsleme ve zoru yumurta kabuğu oymasıdır. Yumurta kabuğunu iyi tanımak gerekir, oyulacak desen kabuk üzerine çizildikten sonra yüksek devirli el motorlarıyla çok sakin bir ortamda gerekli hassasiyet gösterilerek oyma işlemine başlanır. Yumurta kabuğu esnekliği olmayan bir yapıdadır, oyma işlemi ilerledikçe kırılma riski de artmaktadır, oymaya devam ettikçe hasiyet giderek artar. Oyma işi bittikten sonra desene uygun kaidesi ahşaptan hazırlanır. Cam fanus içine konulacaksa ona uygun ahşap malzemeler hazırlanır. Hepsi el işçiliğidir.”

Afyonkarahisar’da açılan, dünyanın altıncı, Türkiye’nin ilk yumurta müzesinde; Danışma Kurulu Üyeliği de yapan Rıza Yaman ve 9 arkadaşının çalışmaları sergileniyor. İsmail Kamartaşlı Yumurta ve Sanatları Müzesi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunulan eserler arasında; piton yılanından köpek balığına, kaplumbağadan ipek böceğine birçok hayvanın, bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtaları bulunuyor.

İlk kişisel sergisini, bu yılın Mart ayında Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde açan sanatçı, aynı zamanda Fethiye Halk Eğitim Merkezi Türk Tasavvuf Musiki Topluluğunda Neyzen olarak musiki sanatını da icra ediyor.