Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ/PDY tarafından teşebbüs edilen hain darbe girişiminin yıldönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde, tüm yurtta olduğu gibi Akşehir’de de çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirilecek.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü süresince resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile askeri birlik ve karargahlar Türk Bayrağı ile donatılacak ve gece de aydınlatılacak. Şehir meydanlarına Belediye tarafından “15 Temmuz Anı Defterleri” konulacak. Üniversiteler, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından; film/belgesel gösterimi ve resim/fotoğraf sergisi ile sportif etkinliklerin düzenlenmesi sağlanacak. Orman İşletme Şefliğince 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanlarına yeni fidan dikimleri yapılacak.

Akşehir Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı, saat 11:00’da Akşehir Şehitliği ziyareti ile başlayacak. Öğle namazına müteakip İplikçi Camii’nde şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okunacak, okunan Hatm-i Şeriflerin duası yapılacak. Daha sonra saat 13:45’de Akşehir Kültür Merkezinde 15 Temmuz temalı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.

Saat 18:00’da Hıdırlık Sofrası’nda Kaymakam Mehmet Türk ev sahipliğinde, şehit yakınları ve gazilerimize yemek ikramında bulunulacak. Nasreddin Hoca Meydanında saat 20:00’da başlayacak olan Kutlama Programı; Kaymakam Türk’ün günün anlam ve önemini belirten konuşması ve protokol konuşmalarının ardından, müzik yayını eşliğinde sinevizyon gösterimleri ile devam edecek. Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Kızılay işbirliği ile saat 22:30 itibariyle katılımcılara yemek ikram edilecek. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından da bir konferans verilecek.

Saat 00:13’te tüm camilerde sela okunacak.