Konya İl Jandarma Komutanlığı ve Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığının ortaklaşa yaptığı sahte tarihi eser operasyonunda gözaltına alınan 2 şüpheli adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Jandarma’da ifadeleri alındıktan sonra adli makamlara sevk edilen şüpheliler B.S. ve H.V.A. çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar.

Olayın Geçmişi:

Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler ve Konya İl Jandarma Komutanlığı eş güdümünde yapılan araştırma ve takipler sonucunda, sahte eser üretmek ve dolandırmak suçlarını işledikleri öne sürülen H.V.A, B.S, O.K. ve Y.S. isimli 4 şüpheliye yönelik arama çalışmaları başlatılmıştı.

Şüphelilerin 4 farklı adresine, eş zamanlı yapılan baskında 10 bin dolar sahte para, 8 adet sahte heykel, 16 adet sahte eser yapımında kullanılan kimyasal malzeme, 2 adet sahte tablo, 10 adet sahte eser kalıbı, 8 adet toprak çömlek, 41 adet sahte metal obje (tabak, çanak, bakraç), 9 adet hafıza kartı, 6 adet sim kart, 1 adet dedektör ve 2 adet mavi ve kırmızı tepe lambası ele geçirilmişti.