Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tuzlukçu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 93 dekar alanda yürütülen projede şekil budamaları, yetiştiriciler ile birlikte uygulamalı olarak yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklamasında; Tuzlukçu’nun kadim yetiştiricilik ve pekmez kültürü olan bir bölge olduğu ve pekmezi ile ün yaptığı hatırlatıldı. Açıklamada; geçirgen toprak yapısı ile filokseradan ari olan bölgede Dimrit, Razakı ve Küp Dolduran üzümlerinin yaygın olarak yetiştirildiği, bu çeşitlerin dışında popüler üzüm çeşitlerinin de bölgede yetiştirilmesinin denendiği ancak sorunlar yaşanması üzerine, yetiştiricinin de görüşü alınarak; dayanıklılığını ve bölgeye uyumunu ispatlayan çeşitlerin projede ana çeşitler olarak seçildiği belirtildi.

Önceden kurulmuş olan genç bağların yanı sıra yeni kurum bağların da Çift T telli terbiye sistemi ile modernizasyonunun hedeflendiği projede demonstrasyon parselleri teknik elemanlar tarafından takip edilirken, bağlarda kordon terbiye şekli oluşturulabilmesi için şekil budamaları da yetiştiriciler ile birlikte uygulamalı olarak gerçekleştirildi.