Akşehir İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus+ Staj Hareketliliği proje katılımcıları, İspanya’daki staj çalışmalarını tamamlayarak yurda döndüler. Başarılı geçen staj dönemi sonunda bazı katılımcıların iş teklifi almaları, memnuniyetle karşılandı.

Proje kapsamında; İsmet İnönü MTAL’den 10 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmen, 6 Mayıs-9 Temmuz tarihleri arasında dörder hafta (toplam 8 hafta, 2 akış) süreyle “Mesleki Eğitim/Bireylerin Öğrenme Hareketliliği-KA102” türündeki staj çalışmalarını İspanya’nın Barcelona şehrinde gerçekleştirdiler. Katılımcılar; “Yeni Nesil Motorlu Araçlar Tamir ve Bakımında Avrupa Stajımız” isimli projenin içeriğine uygun olarak, Barcelona sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 4 ayrı işletmede günde 7 saat süreli staj yaptılar. Katılımcı öğrenciler, 4 hafta süresince; yeni nesil motorlu araçların tamir ve bakımında yeni teknikleri öğrenip uygulayarak mesleki deneyim kazandılar. Bazı katılımcı öğrencilerin mezuniyet sonrasında çalışmak üzere iş teklifi almaları ise katılımcılar ve yöneticiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

İşletmelerdeki eğitimin yanı sıra katılımcılar Barcelona’da bulunan tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek çeşitli kültürel etkinliklerde bulundular, sosyal yaşamı gözlemleme imkanı buldular. 19 Mayıs “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları da Barcelona Başkonsolosluğumuzda gerçekleştirildi. Proje uygulama çalışmaları süresince Okulun Makine Teknolojisi Alanı öğretmeni Saim Tunçez, katılımcılara rehberlik/tercümanlık yaparken, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi Mehmet Karadere de rehberlik ve danışmanlık görevini üstlendi.

Stajın son haftasında stajyerlere katılan Okul Müdürü Muammer Ak ve Teknik Müdür Yardımcısı Mehmet Kol; Barcelona’da öğrenci ve öğretmenlerin barındıkları yerleri ve öğrencilerin staj yerlerini ziyaret ederek denetleme görevlerini yerine getirdiler.