Haşhaşın Ekimi, Kontrolü, Toplanması, Değerlendirilmesi, İmhası, Satın alınması, Satılması, İhracı ve İthali Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 30827 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Yönetmeliğe göre; haşhaş ekilecek ve kapsül üretilecek yerler memleketin tarımsal ve ekonomik durumu, yurt içi ihtiyacı, ihraç imkanları ve mevcut stok durumuna göre her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit edilerek en geç 1 Temmuz tarihine kadar yayımlanacak. Yeni karar alınmaması halinde bir önceki kararın hükümleri uygulanacak. Tespit edilen yerlerde yapılacak toplam ekim miktarı, bir üreticinin ekeceği miktar ve tarla adedi gibi hususlar Ofis tarafından ayrıca belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Kararı ile tespit ve ilan edilen yerlerde haşhaş ekimi yapmak isteyenler, Ofisten izin belgesi almakla yükümlü olacak. İzin belgesi alabilmek için başvurular; kışlık ekilişlerde 1 Temmuz-30 Ekim, yazlık ekilişlerde ise 1 Şubat-15 Mart tarihleri arasında, Haşhaş Üretim Başvuru Sistemi (HÜBAS) üzerinden yapılacak. Başvurularda muhtar onayı istenecek. İzin belgeleri, 1 üretim yılı için geçerli olacak ve başkalarına devredilemeyecek.