15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantı, Kaymakam Mehmet Türk başkanlığında ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla kaymakamlık makamında yapıldı.

Toplantıda, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminin yıldönümü olan Demokrasi ve Milli Birlik Gününün anlamına uygun ve en güzel şekilde gerçekleşmesi için yapılması planlanan faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunularak, hangi kurumun hangi faaliyetlerde bulunacağı hususları karara bağlandı. Kaymakam Türk yaptığı açıklamada; “15 Temmuz; Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadelede olduğu gibi millet kuvvetinin ve gücünün tekrar gösterildiği günlerden bir gündür. Topyekün tek bayrak altında toplanan insanların, hain FETÖ darbe girişimine karşı sonuna kadar direnişini temsil eden bir gündür. 15 Temmuz; demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşların, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin zaferinin olduğu bir gündür. Milletimizin, ülkemizin geleceğine kendisinin karar verme yetkisine sahip olduğunu gösterdiği gündür. Türk Milleti 15 Temmuz gecesi sokaklarda, tıpkı Çanakkale Savaşında, İstiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini darbecilere çiğnetmemiştir. 15 Temmuz; Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayan, hedeflerinden uzaklaşmayan, irtifa kaybetmeyen ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olduğunu dünyaya bir kez daha göstermiş olduğu bir gündür. Biz de bu günün 3. yıldönümünde Akşehir’de en güzel şekilde gerçekleşmesi için yapılacak etkinlikleri karara bağladık” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Garnizon Komutanı Bakım Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Çapan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Adem Büyükçanga, İ.İ.B.F Sekreter V. Necati Bardakçı, Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, Müze Müdürü Sevcan Karapıçak, İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Yalçın, İlçe Müftüsü Ahmet Kardaş, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yusuf Bağrıyanık, Akşehir Ticaret Odası Başkan V. Ender Kalkan, Orman İşl. Şef V. Atakan Kandemir, S.Y.D.V. Müdürü Salim Sadıç, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İsmail İnce ile Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel katıldı.