Dünyanın şapka çıkardığı Nasreddin Hoca’nın 60’ıncı kez maya çaldığı ve benzersiz mizah tarzının bir kez daha saygı ve takdirle anıldığı şenlik; Keloğlan gibi Karagöz ve Hacivat’ı da konu alan tiyatral oyunların yanı sıra açılan sergilerle de Türk Kültür Sentezinin yaşanmasına sahne oldu.

Şenlik boyunca düzenlenen Selçuklu motifleri, rölyef, ahşap süslemeler, Hüsn-i Hat ve Tezhip sergilerinde Türk kültürünün örnekleri ziyaretçilere sunulurken, Keloğlan konulu tiyatro oyunları ile Karagöz ve Hacivat gösterisinin Nasreddin Hoca Şenliğinde buluşması, şenliğe ayrı bir boyut kazandırdı. Sanata Saygı Platformunun SÜNHAM katkılarıyla sahnelediği Karagöz ve Hacivat gösterisi, çocuklar gibi büyüklerin de keyifle izlediği bir etkinliğe dönüştü.

İlerleyen dönemlerde daha fazla sayıda sanatçının katılması ve kronolojik temayla organize edilmesi durumunda, Şenliğin; Nasreddin Hoca şemsiyesi altında dünyanın en önemli mizah, el sanatı, müzik ve tiyatro etkinliklerinin yer aldığı ve Türk kültürünün sentezlendiği bir festivale dönüşeceği değerlendiriliyor.