Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları; karşılaştıkları uyuşturucu madde suçlarını tek tuşla ihbar etmelerini sağlayan ve kişisel bilgilerin kesinlikle gizli tutulduğu UYUMA mobil uygulamasını akıllı cep telefonlarına indirerek, uyuşturucuyla mücadeleye etkin şekilde katılmaya çağırdı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Uyuşturucu İle Mücadele Aplikasyonu (UYUMA), Türkiye genelinde kullanıma açıldı. Vatandaşların karşılaştıkları uyuşturucu madde suçlarını doğrudan ve hızlı bir şekilde bildirmelerini sağlayan uygulama, uyuşturucu satışının önlenmesi konusunda farkındalık yaratarak etkin destek alınmasını hedefliyor.

Nasıl indirecek, nasıl kullanacaksınız?

Google Play Store ve Apple Store’dan indirmek için; Arama satırına UYUMA yazarak, çıkan ekranın üzerine bir kez tıklayın. Gelen ekranda Yükle butonunu tıklayarak programı indirin. Programın üzerine bir kez tıkladığınızda açılan ekranda; Kimlik Numaranız yazılı alana 11 haneli T.C. Kimlik Numaranızı girin. Cep Telefonunuz yazılı alana da Cep Telefonu Numaranızı girdikten sonra Devam Ediniz butonunu tıklayın. Böylece cep telefonunuza gelecek olan aktivasyon kodunu girdiğinizde UYUMA programı aktif hale gelecektir.

İhbarda bulunacağınız zaman, programı bir kez tıkladığınızda açılan ekranda İhbar Açıklaması Giriniz bölümüne açıklama girip girmemek isteğinize bağlıdır. Alt tarafta bulunan İhbarı Tamamlama butonu tıklanarak ihbar tamamlanır. İhbarda bulunduğunuz yerin koordinatları sisteme düşer ve en yakın ekip sevk edilir. Daha sonra, ihbarı alan personel tarafından dönüş yapılarak bilgi verilir.