Konya Şeker; tarladaki işlerin en yoğun olduğu bugünlerde çapa ücreti, su parası ve hububat hasadı nedeniyle masraf kalemleri artan üreticiye 39 Milyon 395 Bin 772 TL nakit avansla destek verdi. Ekonomi cephesinde ve iş dünyasında en çok konuşulan hususun nakit sıkışıklığı olduğunu hatırlatan Genel Başkan Recep Konuk; “Ekonomi cephesinde şartlar ne olursa olsun Konya Şeker ismi her zorluğu aşar, üreticiyi desteksiz bırakmaz” dedi.

İSO 500 sıralamasına 4 şirketi ile giren, Konya’nın ihracat şampiyonu olan, Fortune 500 listesinde bu sene 4 sıra yükselerek ekonomide dalgalanmaların olduğu bir dönemde her istatistikte, yapılan her araştırmada istikrarlı bir görünüm arz eden Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker, aynı istikrarı üreticiye verdiği destek konusunda da sürdürüyor. 15 gün önce 29 Milyon 774 Bin 920 TL tutarında motorin avansını üreticiye dağıtan Konya Şeker, şimdi de 39 Milyon 395 Bin 772 TL tutarında nakdi avansı üreticilerin hesabına yatırıyor. Üreticinin tarladaki işlerinin en yoğun olduğu ve üretim için yaptığı harcamaların arttığı bugünlerde Konya Şeker’in yatıracağı nakit avans, 10 Temmuz Çarşamba günü itibariyle çiftçilerin banka hesabında olacak.

Avans uygulamasının hem tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması, hem üreticinin tarladaki gayretine yardımcı olunması, hem de bir kurumun duruşu açısından önemli olduğunu vurgulayan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk; Konya Şeker’in, her hal ve şartta üretimin sürdürülmesini sağlamayı birinci vazife olarak gördüğünü söyledi. Konuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Üretimde sürdürülebilirliği sağlamanın iki tane koşulu var; üretici ekerken desteksiz kalmayacak ve ürün tarlada kalmadan, emeğinin de karşılığını alabilecek şekilde ürününü satabilecek. Avans desteği tarla açısından önemlidir. Avans tohum olur, gübre olur, ilaç olur. Hem ekonomik hem de sosyal hayatın dayanağı olan tarlanın yeşermesini sağlar. Motorin olur, sürülmesini sağlar, tarlayı hareketlendirir. Nakit olur, çapaydı, hasattı masraflı işlerin görülmesini sağlar. Yani avans tarla için üretim demektir. Üretici açısından ise hasada kadar yapılacak masrafların güvencesi, tarlada yalnız olmadığının tescili, gayretine kıymet veren, önem veren kurumların olduğunu hissetmesinin somutlaşmış halidir. Üretici açısından baktığınızda, bir kurum; üretici üretirken zorlanmasın diye fedakarlık yapmakta, paradan para kazanmak yerine rantı elinin tersiyle itip o parayla üretmek isteyene destek olmaktadır. Avans uygulamasının Konya Şeker açısından manası ise bizim ilkelerimiz ve tarafımız ile alakalıdır. Konya Şeker’in vaz geçilmez geleneği olan avans desteği, bu kurumun kimin tarafında olduğunun, neyin tarafında olduğunun ispatıdır. Bizim tarafımız üreticinin yanıdır. Bizim vazgeçilmezimiz; üreticiyi üretirken de satarken de yalnız bırakmamak, üreticinin omzundaki tarım dışı yükleri almak, hiç değilse hafifletmektir. Tarla, üretici ve kurum açısından bu üç mana birbirini tamamlayan ve Konya Şeker’in büyümesini, o büyümenin de üreticinin daha çok üretmesini sağladığı amaç ortaklığının formülüdür. Kurum daha çok üretecek ki, üreticiyi daha çok destekleyebilecek. O destek daha çok üretimi sağlayacak. Daha çok üretim daha çok tesis için bizi zorlayacak ve her yeni tesis daha çok üretimin de önünü açacak. Bu üreticinin de Konya’nın da ülkemizin de kazandığı bir verimli döngüdür. Türkiye ne kadar çok üretirse başı o kadar dik olacak. Türkiye ne kadar çok üretirse, bayrağı dış pazarlarda daha çok dalgalanacak.

Üreticiyle aramızda adı konulmamış bir iş bölümü var:

Bizim Kurumumuzla üretici arasında adı konulmamış bir iş bölümü var. Biz ekonomi cephesinde nöbet tutacağız, mücadele edeceğiz, üreticinin bir yandan ürününü değerlendireceğiz, çiftçi ile rekabet edenle bilek güreştireceğiz, bir yandan da ekonomide hava bozulsa bile set olacağız, savrulan tozun toprağın, ekonominin ters rüzgarlarının üreticimizi etkilemesini önleyeceğiz. Üreticimiz de kendi işiyle yani bu memleketin topraklarında bu millet için daha çok ve daha kaliteli üretmeye yani en iyi bildiği işi kafası rahat ve huzur içinde yapmaya devam edecek, ülkemizi gıdada sadece namerde değil merde bile muhtaç bırakmayacak. Geçtiğimiz günlerde verdiğimiz motorin avansı da bugün üreticimizin hesabına yatıracağımız 39 Milyon 395 Bin 772 TL tutarındaki nakit avans da Konya Şeker’in bu yaklaşımının ete kemiğe bürünmüş halidir.”