60.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında; ‘Eşeğe Düz Binme’, ‘Eşeğe Ters Binme’ ve ‘En Güzel Gözlü Eşek’ yarışmaları yapıldı. Dereceye giren eşeklerin sahiplerine para ödülü ve plaket verildi.

Akşehir Belediyesi ve Akşehir Nasreddin Hoca Av Doğa Sporları Kulübü’nce düzenlenen ve Nasreddin Hoca Stadyumunda gerçekleştirilen yarışmalara, vatandaşlar bu yıl da yoğun ilgi gösterdi.

Belediye Başkanı Salih Akkaya, Temsili Nasreddin Hoca ve ilçe protokolünün de izlediği yarışlar öncesinde, yerli ve yabancı halk oyunu ekipleri tarafından gösteriler sunuldu.

Yarışmalara katılan 14 eşeğin 2 grupta yarıştığı Düz Binme Yarışında, her 2 grupta ilk 3’e giren toplam 6 eşek; Düz Binme ve Ters Binme dallarında mücadele etti. Eşeğe Düz Binme Yarışında Mustafa Karakaya’nın 2 numaralı eşeği tüm eşekleri geçerek birinci oldu. 5 numaralı eşekle İbrahim Vanlı ikinciliği, 4 numaralı eşekle Samet Taştan da üçüncülüğü elde etti. Eşeğe Ters Binme Yarışında ise biniciler, eşeklere ters binerek bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştılar. Bu kategoride 4 numaralı eşekle Samet Taştan birinci olurken, 11 Numaralı eşekle Mevlüt Vanlı ikinci ve 5 numaralı eşekle İbrahim Vanlı üçüncü oldu.

Yarışmada son olarak en güzel gözlü eşek seçildi. Dünyanın en güzel gözlü canlısının eşekler olmasından esinlenerek yapılan yarışmada; jüri üyeleri 14 eşek arasından en güzel gözlü eşeği seçmekte oldukça zorlandı. Temsili Nasreddin Hoca’nın da jüri üyeliği yaptığı yarışmada, Ali İhsan Öz’ün 3 numaralı eşeği En Güzel Gözlü Eşek seçilerek sahibini sevindirdi.

Yarışmalarda dereceye giren eşek sahiplerine para ödülleri ve plaketleri; yarışmayı izleyen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Nasreddin Hoca Av Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mehmet Küçüktongarlak ve AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu tarafından verildi.