“Karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak; temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır” diyen ekonominin eski patronu Ali Babacan, AK Parti üyeliğinden istifa etti.

AK Parti’nin kurucu üyeleri arasında bulunan, 3 dönem milletvekilliğinin yanı sıra 58. Ve 59. T.C. Hükümetlerinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, 60. T.C. Hükümetinde Dışişleri Bakanı, Ekonomik Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Ve 62. T.C. Hükümetlerinde de Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer alan Ali Babacan, bir dönem de Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görev yaptı.

Yeni bir parti kurulması çalışmalarıyla gündeme gelen Babacan, istifasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Ülkemiz için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir. Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak, kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz” cümleleriyle, yeni bir oluşumun da net sinyallerini vermiş oldu.