Toplumsal şiddetin artışındaki nedenlerin araştırılması için Meclis Başkanlığına önerge veren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, son olarak Konya’da hunharca öldürülen öğretmen Şeyma Sarı, kız kardeşi Tuğba Sarı ve annelerinin ağır yaralaması üzerine, kadına karşı şiddetin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için konuyu meclis gündemine taşıdı.

“Ülkemizde toplumsal şiddetin artmasının yanında yıllardır süregelen kadına ve çocuğa yönelik şiddet sayısı da artış göstermektedir. Kamuoyuna yansıyan ve üzülerek takip ettiğimiz şiddet olaylarına son günlerde yenileri eklenmiştir. Konya’da yaşanan olayın yanı sıra bir diğer örnek ise Balıkesir’de bir babanın, acil serviste doktor olarak görev yapan kızını öldürmesidir” diyen Yokuş; insan ilişkilerindeki sorunların, stresin, depresyonun, işsizlik, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi faktörlerin de kadına yönelik şiddetin artmasına etken olduğunu belirtti.

Türkiye’de son yıllarda şiddette maruz kalan kadın ve çocukların hukuki süreçlerindeki kararların, adalete olan inancı sarstığını iddia eden Konya Milletvekili, cezai işleme uğramayacağını düşünen kişilerde suça olan eğilimin arttığını belirterek; bireysel şiddetin detaylarına inilerek araştırılmasını, ekonomik ve toplumsal ayrıştırmanın bireyler ve aileler üzerindeki etkisinin tespit edilmesini ve cezai yaptırımların yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesini istedi.