60.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde Temsili Nasreddin Hoca’lık görevini ünlü sanatçı ve sunucu Şoray Uzun’un üstleneceği kesinleşti. Şoray Uzun duygularını; “Daveti aldığımda inanamadım çünkü meslek hayatım boyunca almak istediğim teklif buydu” sözleriyle ifade etti.

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’nın anısına düzenlenen ve bu yıl 60’ıncısı gerçekleştirilecek olan Nasreddin Şenliği’nde, Temsili Nasreddin Hoca’lık görevini bugüne kadar Erol Günaydın, Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Abdullah Şahin, Mert Ali Başarır, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan, Halit Akçatepe, Emin Olcay, Cenk Koray, Deniz Oral, Rasim Öztekin, Münib Engin Noyan, Hüseyin Goncagül, Ahmet Yenilmez, Metin Şentürk gibi birçok ünlü ismin yanı sıra Mehmet Turgut (Bodi Mehmet), Lütfi Ökesli, Osman Ongun, Erdoğan Özbakır, Selim Güvendik gibi Akşehirli değerli isimler üstlenmişti. Son olarak Sanatçı Metin Şentürk’ün üstlendiği bu görev için Şoray Uzun’a teklif götürüldü.

Belediye Başkanı Salih Akkaya İstanbul’da sanatçı Şoray Uzun’la buluşarak Nasreddin Hoca’nın kavuğunu ve cübbesini sanatçıya takdim etti. Başkan Akkaya yaptığı açıklamada; “Akşehir’imizde bu yıl Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’mizin altmışıncısı gerçekleştireceğiz. Bilindiği üzere her yıl değerli bir sanatçımızı temsili Nasreddin Hoca olarak Akşehir’imizde ağırlıyoruz. Bu yıl temsili Nasreddin Hoca olarak Şoray Uzun’u davet ettik. Sağ olsun bu görevi kabul etti ve onur duyduğunu söyledi. Kendisine teşekkür ediyor ve herkesi şenliğimize davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Sanatçı ve sunucu Şoray Uzun da yaptığı konuşmada, hayalindeki en önemli davetin bu olduğunu belirterek; “Başkanımız nezaket örneği gösterdi. Ben bu daveti aldığımda açıkçası inanamadım çünkü meslek hayatım boyunca almak istediğim teklif buydu. Her aslanın gönlünde bir yiğit yatar. Yaş 52 hatta elli ikiyi de doldurdum. Bu yaşıma kadar yapmak istediğim, en çok olmak istediğim şeylerden bir tanesi Hoca Nasreddin olmaktı. Altmışıncı sene bu bize nasip oldu. İlk kimin aklına geldi bilmiyorum? Allah ondan razı olsun. Çok büyük bir onur. İnşallah layıkıyla yapmaya çalışacağım. Buraya gelirken hanım ‘kime görüneyim kime görünmeyeyim?’ dedi. Ben de dedim ki.. devamı şenliklerde artık. Efendim herkesi 5-10 Temmuz arası Konya Akşehir’de, dünyanın tam orta yerinde Nasreddin Hoca Şenliklerimize bekliyoruz. Beraber güleceğiz, eğleneceğiz, inşallah 5 gün boyunca çok güzel vakitler geçireceğiz. Nasreddin Hoca olmak çok büyük bir onur. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum, bunun tarifi imkansız. Yani uluslararası bir festivalde ödül alsam inanın bu kadar sevinmezdim. Çok büyük bir onur. Benim çocuklarıma anlatacak çok şeyim vardı, artık torunlarıma anlatacak da bir onur var meslek hayatımda. Çok teşekkür ediyorum. Bir sürprizim daha olacak, onu da artık Akşehir’de şenliklerde söyleyeyim” dedi.