Bu yıl 60.yaşını kutlayacağımız Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde Akşehirlilerle buluşacak olan sanatçılar belli olurken, Temsili Nasreddin Hoca’nın kim olacağı konusunda da sona yaklaşıldı.

5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenliklerinde sanatçılar Işın Karaca ve hemşehrimiz Erhan Uslu’nun yanı sıra Manga grubu da sahne alarak Akşehirlilere müzik ziyafeti verecek. Temsili Nasreddin Hoca olması istenen Şoray Uzun’un isminin de yakın bir tarihte kesinleşmesi bekleniyor. “Seksenler” dizisinin ünlü oyuncusu Şoray Uzun, televizyona yaptığı programlarıyla da tanınıyor. “Şoray Uzun Yolda” ismiyle yaptığı televizyon programında Türkiye’nin dört bir yanından insan manzaralarını ve ilginç yaşam hikayelerini ekrana getiren sanatçı, programın bir bölümünü de Akşehir’e ayırmıştı.

Kıbrıs Türkü olan ve Londra’da doğan Işın Karaca, İstanbul’da çeşitli müzisyenler ve gruplarla çalışarak başladığı müzik hayatına birçok ödül ve albüm sığdırdı. 1999 yılında kurulan Panic Attack grubunda vokalistlik yapması, 1999 ve 2000 Eurovizyon Şarkı Yarışması Türkiye Finallerine katılması ve 1999 Altın Güvercin Yarışmasında bütün dallarda birincilik kazanması, sanatçının başarılı müzik kariyerinin ilk basamaklarını oluşturdu. Arabesk şarkıları kendine özgü tarzı ve ses rengiyle yorumladığı kaseti büyük ilgi gören Işın Karaca, Türkiye’nin önemli sesleri arasında yer alıyor.

Kendisini “İlklerin Grubu” olarak tanımlayan Manga; MTV ödüllü ve Eurovision Şarkı yarışması ikincisi alternatif bir Türk Rock grubu. 2002 yılında katıldıkları ve televizyonda canlı yayınlanan bir müzik yarışması ile dikkatleri çeken grup, 2006 yılından bu yana yurt dışında da dinleyici kitlesi oluşturmayı ve bir ilke imza atarak, dünya genelinde bilgisayar oyunu olan ender gruplardan biri olmayı başarmış durumda.

Hemşehrimiz Erhan Uslu; çok başarılı bir türkü yorumcusu ve bağlama ustası olarak değerlendiriliyor. Sakarya Fırat dizisinde yayınlanan türküleri yorumlayan ses olarak bilinen Uslu’nun takipçileri; bir türküyü onun yorumuyla dinledikten sonra artık kolay kolay başka yorumları dinleyemediklerinden şikayet ediyorlar. Özellikle, tek enstrüman olarak bağlama çalıp türkü söylediği performansları oldukça beğenilen sanatçının, kendi memleketinin şenliklerinde sahne alacak olmasının ayrı bir önemi bulunuyor.