Önceki gün hayatını kaybeden Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için, ülke genelinde olduğu gibi Akşehir’de de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamın yitiren Mursi için dün öğle namazından sonra Nasreddin Hoca Meydanında Akşehir Müftüsü Ahmet Kardaş tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına, çok sayıda vatandaş katıldı.

Mısır’da 2011 yılında iktidardan devrilen Hüsnü Mübarek döneminin ardından aynı yıl, Müslüman Kardeşler örgütü tarafından kurulan Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı ve 2012 yılında yapılan seçimlerde de Mısır Cumhurbaşkanı olarak seçilen Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen büyük protestolar sonrasında gelen askeri müdahalede tutuklanmıştı. 16 Mayıs 2015 tarihinde Cezaevi Baskınları davasında idam cezası alan Mursi, Casusluk davasında da müebbet hapse mahkum olmuştu.

Hakkında açılan bir başka davanın duruşması sırasında mahkeme salonunda hayatını kaybeden Muhammed Mursi’nin ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Mursi’nin darbeyle indirilmesini ve yaşatılan sürecin sonunda hayatını kaybetmesini seyreden Batı dünyasını ve insanlığı kınadığını belirten bir açıklama yapmıştı.