Türk Kızılay Akşehir Şubesi yazılı bir basın açıklaması yaptı. Merhamet Çınarının Akşehir Şubesinin tarihçesinden de bahsedilen açıklamada, Ramazan ayında gerçekleştirilen faaliyetlere dair bilgi verilerek; “Bizimle bu yolda yürüyen çok saygıdeğer bağışçılarımız ve gönüllülerimize ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerine yer verildi.

Türk Kızılay Akşehir Şubesi basın açıklaması şöyle:

“Vatana muhabbet, yaralıya muavenet düsturu ile kurulan ve kim olduğuna bakmaksızın insan ıstırabını dindirmek için var olan bu merhamet çınarı bir buçuk asırdır gönüllülerinin ve bağışçılarının gücü ile dallarını yeryüzüne uzatmaktadır.

Akşehir’de Kızılay Şubemizin ilk tohumları 1914 yılında atılmıştır. Daha sonra kapanmış ve 1920 yılında 2.kez kurularak kesintisiz bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Sizlerin bizlere olan güveni, bizim vatana ve hakka sadakatimiz ile muhtaç, ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya devam ediyoruz. Gerek Akşehir içerisinden, gerekse diğer kentlerden hatta ülke sınırlarımızın dışından çok ciddi yardımlarınız ile gücümüze güç katmanız, yardımlarımıza destek olmanız, bizim daha dik ve kararlı duruşumuzun en büyük destekçisi oldu.

Göreve geldiğimiz günden bu yana, özellikle Ramazan ayında göstermiş olduğunuz teveccüh ile yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı kutsal bir amaç edindik. Ramazan ayında şehrimizin bir diğer hayır kurumu AKSEV’in iftar programlarına maddi hiçbir beklenti olmadan Aş Evimiz ile lojistik destek olarak manevi huzuru arzuladık. Ay içerisinde iftar programları ve okulların kapanmasından dolayı; düzenli olarak verdiğimiz öğle yemeklerine, daha çok hedef kitlemizin öğrenci kardeşlerimiz olması nedeni ile ara verdik. Ancak ayni ve nakdi yardımlarımız devam etmiştir.

Yardımlarımızı giyecek, yiyecek ve parasal olarak guruplarsak; yiyecek erzak paketleri ile 600 kardeşimize, maddi destek ile 80 kardeşimize, 45 koli giyilmemiş etiketli giyecek yardımı ile de tahmini 300 çocuk ve yetişkin kardeşimize ulaşılmıştır. Maddi yardımlar Türk Kızılay Merkezce desteklenmiş, 80 kişiye 300’er lira olmak üzere toplam 24 bin lira banka hesaplarına aktarılmıştır. Hedef kitlemiz genelde öksüz, yetim üniversite öğrencilerimiz ve aileleri olarak belirlenmiş, bu yönde bir yardım planı öngörülerek büyük ölçüde amaca yönelik bir şekilde tamamlanmıştır. Yiyecek paketlerimizde; 281 aileye 65 TL değerinde toplamda 18 bin 265 TL, 308 aileye ise et ve çeşitli yiyecek ana kalemlerinde oluşan 54 bin 171 TL’lik yardım ile ulaşılmıştır.

Genel Merkezimizin ve halkımızın yapmış olduğu yardımlar ile ciddi bir çalışma içerisinde 100 bin TL’ye yaklaşan bir yardımın kişi bazında 1000 seviyelerinde, aile nüfusu düşünüldüğünde sayının katlanarak artarak dağıtılmasına aracı olunmuştur.

Önümüzdeki günlerde 500-600 kişiyi kapsayan, daha öne kullanılmamış etiketli giyecek yardımı ile çocuklarımızın, bay ve bayan arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yaklaşan Kurban Bayramı mutluluklarına ortak olmayı hedeflemekteyiz.

Bizimle bu yolda yürüyen çok saygıdeğer bağışçılarımız ve gönüllülerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

Geleceğe Türk Kızılay Akşehir olarak, Aş Evi olarak sizlerle daha güvenle ve huzurla bakabiliyoruz.”