Belediye Başkanı’nın şehir dışında olması nedeniyle 13 Haziran 2019 Perşembe günü saat 19:00’da yapılması planlanan Akşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı, Başkan Salih Akkaya’nın İstanbul’da seçim çalışmalarına katılıyor olması nedeniyle yine Başkan Vekili Çakır Buğra başkanlığında gerçekleştirildi.

İYİ Parti grubu, gündeme alınarak görüşülmesi talebiyle sunduğu 2 maddeden oluşan önergesinde; “Başbuğ Alparslan Türkeş’in isminin, yeni düzenlemesi yapılan Anıt Meydanına Cumhuriyet Meydanı Alparslan Türkeş Parkı şeklinde verilmesini ve ilk toplantıdan bu yana gündeme getirdikleri üzere Akşehir Belediyesi tabelasına T.C. ibaresinin en kısa sürede eklenmesini” istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi grubu da gündem maddelerine ilaveten; Akşehir Belediyesi ibaresine, kullanıldığı her yerde T.C. ibaresinin eklenmesini, işçi alımlarının Mecliste görüşülmeden yapılmamasını, bazı belediye yöneticilerinin belediye araçlarını makam aracı gibi kullandıkları iddialarına dayanarak tasarruf tedbirleri kapsamında Başkanın makam aracı dışında hiçbir aracın bu şekilde kullanılmamasını, Alparslan Türkeş isminin ağırlığına yakışır bir cadde veya parka verilmesini, şenlikler için komisyon kurulmasını, Belediye bütçesinden Akşehirspor’a aktarılan miktarın kullanım şeklinin tespiti için bir komisyon oluşturulmasını ve Hıdırlık Sofrası ile Takkasızlar Konağı’nın işletilmesiyle ilgili yeni kararlar alınmasını içeren maddelerden oluşan önergesini sundu.

Önergelerin görüşülmesinden önce, mevcut gündem maddeleri dahil bazı konularda bilgi verilmesi amacıyla sunumlara geçildi. İmar Komisyonu yaptığı sunumda; Yazla’da kat kaşılığı satış önergesi ile Enerya için istasyon kurulması önergesinin uygun bulunduğunu bildirdi. Atakent’te yol fazlası arsa satışı konusunda yerinde inceleme için 1 ay süre isteyen komisyon, Alparslan Türkeş isminin bir caddeye verilmesi konusunda yaptıkları çalışmalar doğrultusunda; Yeni Hastane önünden geçen ve tamamlandığında 2 km’yi bulacak olan caddeyi önerdiklerini belirtti.

İlk 3 maddenin oylanarak kabulünün ardından Alparslan Türkeş konusunda söz alan İYİ Partili üyeler Cumhuriyet Meydanı hususunda ısrarcı olurken, MHP’li üyeler de bu görüşe destek verdi. Değişikliğin Büyükşehir’den geri dönebileceğini hatırlatan Başkan Çakır Buğra’nın, önerilen caddenin yeni açılacak yol ile güzel bir görünüme kavuşacağı yolundaki açıklamasıyla, MHP grubunun da kabul oyu vermesi sonucunda bu madde de oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Restorasyon çalışmaları için 2 milyon TL kredi kullanılması konusundaki maddenin görüşülmesinden önce bir sunum yapan Fen İşleri Vekil Müdürü Ozan Küçük; sokak sağlıklaştırma çalışmalarının bir kısmının yönetmelik değişikliği sonrasında yüzde 50, büyük bir kısmının ise değişiklik öncesinde yüzde 95 hibe ile yapıldığını aktardı. Plan Bütçe Komisyonunun, 2 milyon TL hibe yapılmasını da sağlayacak olan 2 milyon TL kredi kullanılmasını uygun bulduğu görüşünü paylaşmasının ardından yapılan oylamada, bu madde de oy çokluğuyla kabul edildi.

Başkan Çakır Buğra, oylamaların ardından gruplara söz vermeden önce; T.C. ibaresinin eklendiği Akşehir Belediyesi tabelasının birkaç gün içerisinde binaya asılmış olacağı bilgisini paylaştı. Daha sonra söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mevlüt Türkcan’ın; “Bizim gibi muhalefet partileri dahil, T.C. ibaresinin eklenmesine destek veren herkese teşekkür ederim” şeklindeki ifadesi, parti grubu olarak Belediye Meclisi çalışmalarında gösterecekleri tutuma dair bir vurgu olarak değerlendirildi.

Önergeleri üzerinde konuşan Türkcan; işçi alımlarının ve tasarruf tedbirlerinin meclis görüşmeleriyle yapılmasını isterken, Başkanın makam aracı dışında hiçbir aracın makam aracı gibi kullanılmaması, aksi durumda masraflarının karşılanmaması gerektiğini söyledi. Şenliklerle ilgili komisyon kurulması taleplerini yineleyen Meclis Üyesi, şampiyonluktan dolayı Akşehirspor başkanı Yahya Yıldız’a teşekkür ettiklerini, diğer taraftan belediyeden aktarılan parasal desteğin doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesini istediklerini hatırlattı. Önergenin son maddesi olarak MHP grubu; işletmecilikte kamu denetiminin mümkün olmadığı gerekçesiyle Hıdırlık Sofrası’nın işletmesinin özelleştirilmesini, Takaksızlar Konağı’nın ise kültürel faaliyetler için kullanılmasının daha doğru olacağına inandıklarını belirtti.

Önergeleri mevcut toplantıda gündeme alma şansı olmadığını söyleyen Çakır Buğra, Şenliklerin yaklaşık 1 yıl öncesinden organize edildiğini hatırlatarak, önerilerin önümüzdeki yıllar için değerlendirilebileceğini söyledi. Diğer konularda Yahya Yıldız’ın açıklamalarının görüşmelere ışık tutacağını belirten Buğra, sözü kendisine bıraktı. Belediye aracını makam aracı gibi kullanan birinin tespit edilmesi durumunda gereğinin yapılacağını, Hıdırlık Sofrası’nda yenilen yemeklerin tamamının da faturalarının mevcut olduğunu belirten Yıldız, Akşehirspor’un 2.4 milyon TL tutarında bir harcama yaptığını, belediye desteğinin de bu yılın raporlarında yer alacağını belirtti. Yahya Yıldız’ın; “Bazı ilçe başkanları da futbolculara verilen primin yükseltilmesini istemişlerdi” sözü üzerine o ilçe başkanlarının kimler olduğu sorusunu Yıldız; “Salih Akça’nın bu yönde bir teşviki olmuştu ancak aynı maç için kişisel olarak kendi cebinden de prim vereceğini açıklamıştı. Önemli bir maç olan Bağlum maçıydı” şeklinde yanıtladı.

İstifa etmeyi düşündüğünü ve istifası sırasında tüm rakamları basın ve kamuoyu ile paylaşacağını belirten Yıldız; yıllardır ulaşılamamış olan şampiyonluğu yakaladıkları için gurur duyduğunu, kulübün Akşehir’e ait olduğunu ve dileyen herkesin sorumluluk alabileceğini, Şehr-i Beyza’nın zarar ediyor görünmesinin nedeninin de diğer hizmetleri dengelemesinden kaynaklandığını söyledi.

İYİ Partili üyelerin; basketbol takımını Fethiye’ye veren Selçuklu Spor’un futbol takımını Akşehir’e vereceği yönündeki söylentileri gündeme getirmeleri üzerine, amatör ruhla bugünlere gelen Akşehirspor’un idaresi gibi kolay olmayacağı değerlendirilen bu ihtimal için Belediye desteğinin şart olacağı yorumları yapıldı.

Akşehir Belediye Meclis Toplantısı, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 17:00’da toplanmak üzere tamamlandı.