Akşehir Belediye Meclisi önceki gün gerçekleştirdiği toplantısında, Merhum Alparslan Türkeş’in isminin bir caddeye verilmesine karar verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti grupları, önceki toplantıda Alparslan Türkeş ile ilgili taleplerini dile getirmiş, İmar Komisyonunun konuyla ilgili çalışmalarda bulunması kararlaştırılmıştı. Önceki gün yapılan toplantıda MHP grubu; “Alparslan Türkeş isminin ağırlığına yakışır bir cadde veya parka verilmesi hususunun gündeme alınmasını” isterken, İYİ Parti grubu spesifik bir öneride bulunarak; “Başbuğ Alparslan Türkeş’in isminin yeni düzenlemesi yapılan Anıt Meydanına verilerek meydanın isminin Cumhuriyet Meydanı Alparslan Türkeş Parkı olması” teklifini sundu.

Konuyla ilgili çalışmaları hakkında bilgi veren İmar Komisyonu; Mustafa Kemal Bulvarı ile Antalya-Isparta yolu arasında bulunan, Yeni Hastane önünden geçen ve yeni açılacak yol ile birlikte 2 km uzunluğa erişecek olan çift yolun uygunluğu hakkında görüş bildirdi. Bu görüşe olumlu bakmayan İYİ Parti grubunun teklifinde ısrar etmesi ve MHP grubunun da desteklemesi üzerine söz alan Başkan Çakır Buğra; “Şehrimizde ilk kez bir siyasinin ismi bir caddeye verilecek. Cumhuriyet gibi isimler kalıcı olmalıdır. Komisyonun önerisi bizce uygundur ve mevcut isimlerin değiştirilebilmesi için üçte iki çoğunluk gerekir. Kaldı ki burada kabul edilse bile Büyükşehirden dönme ihtimali yüksektir” ifadelerini kullandı. İYİ Partili Barış Tören; “Akşehir Belediye Meclisinde kendi irademizle karar alıyoruz, Büyükşehir ne der diye karar almak durumunda değiliz” şeklinde tepki verirken, AK Partili üyeler ise Alparslan Türkeş isminin herkes tarafından kabul edilen bir hassasiyeti olduğunu, kararın Büyükşehirden dönmesi durumunda bu nedenle rahatsızlık duyacaklarını belirttiler. Cumhuriyet isminin değiştirilmemesi gerektiğini yinelediler.

İYİ Parti grubu, Cumhuriyet isminin kaldırılmasını değil Alparslan Türkeş adıyla birlikte kullanılmasını teklif ettiklerini hatırlatırken, MHP grubu da 18 uygulaması yapılan bölgede söz konusu caddenin tamamlanmasının uzun zaman alacağı yönündeki tereddütlerini dile getirdi. Çakır Buğra’nın; yeni açılacak yol ile beraber caddenin iyi bir görünüme kavuşacağı ve yapım çalışmalarının sanılandan daha kısa sürede tamamlanacağı yönündeki açıklamasının ardından yapılan oylamada İYİ Parti ret oyu verirken, MHP’li üyelerin kabul oyu vermesiyle ve oy çokluğuyla Alparslan Türkeş’in ismi sözü edilen caddeye verilmiş oldu.

Karar sonrasında İYİ Partili bazı üyeler, “Henüz olmayan bir caddeye isim verdik” yorumunu yaparken, AK Partili ve MHP’li üyeler ise kararı “Cadde tamamlandığında Türkeş’in ismine yakışır bir görünümde olacak” şeklinde değerlendirdiler.