Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan ölümlü trafik kazalarının yarısı; yoldan çıkma, devrilme, savrulma, takla atma gibi tek araçlı kazalar şeklinde gerçekleşirken, son 10 yılda bayram tatillerinde 1 güne düşen can kaybı sayısı yarı yarıya azalmış olmasına rağmen bu bayramda da yitirilen can sayısı 100’e yaklaştı.

Ramazan Bayramında yollarda kazaların azaltılması yönünde önemli tedbirler alınırken, denetlemeler de sıklaştırıldı. 18 ilde tespit edilen 20 kaza kara noktasında alınan önlemler sayesinde, bu noktalarda yalnızca 1 ölümlü trafik kazası gerçekleşti. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ölümlü trafik kazası meydana gelmedi.

Yaklaşık üçte ikisi gündüz meydana gelen kazaların oluş şekline bakıldığında; yüzde 40 oranında yoldan çıkma ve yüzde 14 oranında devrilme, savrulma, takla atma olmak üzere yarısından fazlasının tek araçlı kazalar olduğu dikkat çekti. Ölümlü kazalarda da bu oran yüzde 50’ye ulaştı. Bayram tatili süresince trafik kazalarında yaşamını yitiren yaya sayısı ise 10 oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede; vatandaşların ve özellikle sürücülerin, “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” bilinciyle hareket ederek kendileri ve sevdikleri adına trafik kurallarına uymaları istendi.