Okullarda internete erişimin güvenli olması gerekliliğinden hareketle Avrupa Okul Ağı’nın yürüttüğü sertifikalandırma projesine dahil olan Reis Şehit Bekir Özer İlkokulu ve Şehit Mesut Şeker Ortaokulunun, uluslararası standartlara göre bronz olan güvenli internet erişim sertifikası gümüşe yükseltildi.

Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) tarafından yürütülen proje kapsamında; okullar kendi çevrimiçi güvenlik altyapılarını, politikalarını ve uygulamalarını ulusal ve uluslararası standartlara karşı inceleyebiliyorlar. eSafety Etiket Topluluğu, 38 ülkeden yaklaşık 4 bin öğretmen ve irtibat noktasından oluşuyor. eSafety Etiketi’nde; okullara öğrenciler, ebeveynler ve personel için çevrimiçi güvenliğin tüm yönlerini ele almalarında yardımcı olunması amaçlanıyor ve okulların internete güvenli erişimi sertifikalandırılıyor.

İnternete güvenli erişimle ilgili açıklama yapan Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Kocakuş; “Evlatlarımızın teknoloji ile entegre bir eğitim almaları bizleri mutlu ediyor. Ancak teknoloji, beraberinde bazı sıkıntıları da getiriyor. Bunlardan en önemlisi yavrularımızın internete güvenli erişmeleri. İnternet, kocaman bir bilgi denizi. Bu denizden sonuna kadar yararlanmalarını bekliyoruz. İnternetten yararlanırken de kendilerini maddi ve manevi tuzaklardan korumalarını istiyoruz. Bu kapsamda biz de güvenliğimizi bizim dışımızdaki faktörlerle test etme ihtiyacı hissettik. eSafety Label (e-Güvenlik Etiketi) akreditasyon süreci sayesinde; okulumuzun güçlü ve zayıf yönlerini belirleyip, daha fazla gelişme gerektiren yönlerini görmek için bir dizi kritere göre değerlendirme yaptık. eSafety Etiketi yaklaşımı, üç farklı çevrimiçi güvenlik alanı olarak değerlendirilmekte: Altyapı, politika ve uygulama. Bu kriterlere göre yola çıktık. Bir işe başlamak kadar; onu devam ettirmek, takip etmek ve neticelendirmek de bir o kadar önemli ve değerlidir. Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) tarafından yürütülen proje kapsamında daha ilk yılımızda yapılan başarılı çalışmalar neticesinde okulumuzun Bronz olan sertifikası Gümüş (Silver) eSafety Label olarak güncellenmiştir. En kısa zamanda sertifikamızı altına taşımayı hedefliyoruz. Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.