31 Mart yerel seçimleri sonrasında Yüksek Seçim Kurulu’nun çok tartışılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararının ardından gündeme gelen, 2 adayın moderatör eşliğinde bir araya gelerek soruları yanıtlayacağı canlı yayının düzenlenmesine karar verildiği ve programın tüm kanallara açık olarak yayınlanacağı açıklandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın birlikte düzenledikleri basın toplantısının ardından, altında imzalarının yer aldığı ortak metin, basın mensuplarına dağıtıldı. Yapılan açıklamaya göre; AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı tüm kanallara açık ortak yayın, 16 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayından yapılacak.

Moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya’nın yapacağı yayın saat 21:00’da başlayacak. Moderatörün her bir adaya eşit soru ve eşit süre ilkesine göre sorular soracağı canlı yayın, AK Parti ve CHP tarafından görevlendirilmiş ortak bir ekip tarafından gerçekleştirilecek.

Özellikle ABD’de Başkanlık seçimleri öncesinde gelenek haline gelen ve adayların bir araya gelerek seçmenlere seslendiği “Debate” adı verilen tartışma-münazara programları, ülkemizde de 80’li yıllardan itibaren adayların birlikte katıldıkları açık oturumlar şeklinde yapılarak TRT televizyonundan yayınlanmıştı. Yıldırım ile İmamoğlu’nun katılacağı canlı yayın için ise Uğur Dündar’ın ismi gündeme gelmişti. Siyasette sert eleştirilere dayanan bir dilin kullanıldığı seçim dönemlerinin ardından iki adayın böyle bir programda bir araya gelmesine vatandaşlar tarafından da olumlu bakıldığı biliniyor.