Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan Türk Kızılay 151.Yaşında da ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ederken, Akşehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yalın Sümer de; “İhtiyaç sahiplerinin yanında ve Akşehir halkının gönlünde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir grup idealist doktor tarafından “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulan, daha sonra Hilali Ahmer Cemiyeti olarak anılan ve Atatürk tarafından Kızılay adı verilen kuruluş; Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu. 1.Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini Kızılay sağladı. Bugün 500 bin kişiye acil barınma ve beslenme imkanı verebilecek kapasiteye ulaşan Türk Kızılay, kan merkezlerini kurmaya başladığı 1957 yılından bu yana kan hizmetlerinde de öncü olma görevini kesintisiz sürdürdü.

151.Yaşını kutlayan Türk Kızılay’dan yapılan açıklamada; “Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteren kuruluşumuz; ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile çalışmalarını yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Türk Kızılayı Akşehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yalın Sümer de 11 Haziran 1868 tarihinde kurulan Türk Kızılay’ın bir iyilik hareketi ve gönül işi olduğunu söyledi. Sümer; “Türk Kızılayı Akşehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak bu iyilik hareketini şimdiye kadar Akşehir’in her noktasına taşıma çabası içinde olduk. Bundan sonra da 55 yıldır ocağı yanan, tenceresi kaynayan Aş Evimiz ve şubemiz ile ihtiyaç sahiplerinin yanında ve Akşehir Halkının gönlünde olmaya devam edeceğiz” dedi.