Akşehir Ticaret Borsası; lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmak amacıyla 8 Haziran 2018 tarihinde kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile acentelik sözleşmesi imzaladı. İhtisas Borsası; lisanslı depoculuk hizmeti alan üreticilerin ve tüketicilerin, sağlıklı ve gerçekçi fiyattan işlem yapmalarını sağlayacak önemli destekler sunacak.

Akşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Doğru’dan edinilen bilgiye göre; ürününü lisanslı depoculuk yoluyla depolayan üreticiler, satışı da TÜRİB sistemi üzerinden gerçekleştirdiklerinde, ürünlerinin zarar görmeyeceği garantisinin yanı sıra istedikleri fiyatı bulana kadar beklemeleri gereken sürede finansman desteği de alacaklar.

SIFIR Faizli Kredi:

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar sistem üzerinden alım yaparken, üreticilere de depo kirasının yüzde 75’inin devlet tarafından karşılanması, stopaj alınmaması, nakliye için ton başına 25 TL ödeme yapılması, ödemelerden SGK prim borcu kesilmemesi gibi destekler sunulacak. Ayrıca, çiftçi ürününü gerçek fiyattan satabileceği tarihi beklerken finansal sıkıntı yaşamamak için; ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar, 9 ay vadeli ve sıfır faizli kredi kullanabilecek. Sistemde alış veriş yapmak isteyen her vatandaş, vergi kaydı olmaksızın ve muhasebeci şartı aranmaksızın işlem yapabilecek.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenlerin, 0530-4559145 numaralı telefondan Akşehir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Hasan Sayın Arı’ya ulaşabilecekleri belirtildi.