T.C. Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi ve Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı; mübarek Ramazan ayı münasebetiyle ilçe genelindeki şehit ve gazi ailelerine bir iftar yemeği verdi.

Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı bahçesinde gerçekleştirilen iftar yemeği öncesinde Başkan Akkaya, eşi Ayşegül Akkaya ile birlikte davetlilerin masalarını gezerek şehit ve gazi yakınları ile tek tek ilgilendi. Okunan ezanla birlikte oruçlar açılarak iftar edildi.

Yemek sonrası yapılan duanın ardından bir konuşma yapan Akşehir İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Çapan; şehitlerimizi rahmetle anarken, iftar yemeğine katılan tüm şehit yakınlarına, gazilere ve ailelerine teşekkür etti.

Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada, şehit aileleri ve gaziler ile iftar sofralarının bereketli olduğunu kaydederek; “Bu iftar programları sizlerin buraya iştiraki ile daha bereketleniyor ve birlik beraberliğimizle daha bir anlam kazanıyor. Her yıl kaymakamlığımız ve belediyemiz işbirliği ile tertip ettiğimiz bu iftar yemeğimizde bu yıl bir güzellik daha oldu ve İlçe Jandarma Komutanlığımızla birlikte bu iftarı düzenledik. Komutanımıza da ayrıca böyle güzel bir mekanda bu imkanı verdiği için teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık ve afiyet diliyorum. Ahirete intikal etmiş tüm gazilerimize de yine Allah’tan rahmet diliyorum. Mevla’m bizleri inşallah Ramazan Bayramı’mıza eriştirsin. Bu mübarek ay münasebetiyle; sofralarımızda berekete, kalplerimize merhamete, gönüllerimize de huzura vesile eylesin” dedi.

Şehitliğin yüce bir makam olduğunu kaydeden Kaymakam Türk; “Şehitlik dinimizde Peygamberlikten sonra en yüce makam olarak kabul edilir. Kuran-ı Kerim’de ‘siz onlara ölüler demeyin, onlar bilakis diridirler. Allah tarafından özel olarak rızıklandırmaktadırlar’ şeklinde bir ifade geçmektedir. Hem şehitler hem gaziler ile ilgili Peygamber Efendimizin de çok övgü dolu Hadisi Şerif’leri söz konusudur. Kavimler boyunca Türk devletleri hiçbir zaman dış müdahalelerle, savaşlarla yıkılmış değildir. Genellikle hep iç kargaşalıklarla, entrikalarla, kardeş kavgasıyla yıkılmışlardır. Bizler birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz müddetçe asla bu ülkenin, bu milletin sırtı yere gelmeyecektir. Bizler devlet olarak, millet olarak her zaman şehit ailelerimizin, gazilerimizin yanındayız, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

İftar yemeğine; Akşehir İlçe Protokolü, Akşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKŞAD) Yöneticileri, şehit aileleri, gaziler, gazi aileleri, yerel ve ulusal basın temsilcileri de katıldı.