Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk başkanlığında gerçekleştirilen, uyuşturucu ve her türlü bağımlılıkla etkin mücadele edilmesi konusunda yürütülecek çalışmaların ele alındığı Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu toplantısında; yaz tatili döneminde artması beklenen karayollarındaki araç yoğunluğu ve ilçe nüfusundaki değişiklikler doğrultusunda ek önlemler alınmasına karar verildi.

Toplantıda, kamu kurum ve kuruluşlarınca uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadeleye yönelik yürütülen faaliyet ve çalışmalar ile alınan önlemlerin değerlendirilmesi yapılarak, bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirildi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Kaymakam Türk; “Almış olduğumuz hem proaktif, hem kriminal önlemler sayesinde, Akşehir’de uyuşturucu vakalarında yüzde 80 oranında azalma kaydettiğimizi belirtmek isterim. Bağımlılıkla mücadele çalışmalarımız resmi kurumlarımız, güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımızın da desteğiyle İlçemiz Akşehir’de büyük bir kararlılıkla devam etmektedir. Yeni bağımlıların ortaya çıkmaması, var olanların sonlandırılması eğitim, rehabilitasyon, sağlık bilincinin yerleştirilmesi, bireyde sorumluluk duygusunun geliştirilmesi ve aile içi ilişkilerin yeniden ele alınması gibi koordineli çalışmalar gerektirir. Bu bağlamda;
*Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte sosyal projeler planlanmasına,
*Yaz tatili süresince çocukları bağımlılıktan uzak tutacak etkinlik ve programlar yapılmasına,
*Yaz tatili döneminde ilçe nüfusundaki değişiklikler ve karayollarındaki araç yoğunluğunun artması göz önünde bulundurularak ek önlemler alınmasına yönelik karar verilmiştir”
ifadelerini kullandı.

Kurum müdürlerinin, bağımlılık sorunu ve bu sorunun çözümü konusunda neler yapılabileceğine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu toplantıda; bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlılıkla mücadele kapsamında kurumlar arası iletişimin güçlendirilmesinin önemine de vurgu yapıldı.

Kaymakam Mehmet Türk başkanlığında yapılan toplantıya; Cumhuriyet Başsavcısı Vedat Temel, Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Yiğit, Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Çapan, Sağlık Yüksek Okulu Müdür V. Alev Yıldırım Kesgin, Müftü Ahmet Kardaş, Gençlik Hizmetleri Müdürü Eyüp Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bahri Karaman, Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Yalçın, Cezaevi Müdürü Erdal Körlek, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yusuf Bağrıyanık, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Salim Sağdıç, Nasreddin Hoca Erkek Yurdu Müdürü Bünyamin Efe ve Kız Yurdu Müdürü Hatice Camcı katıldı.