Geçtiğimiz günlerde Akşehir’de yaşanan, bir araç ile bir yayanın karıştığı trafik kazasının yinelenmemesi için; içerisinde bulunduğumuz Yaya Öncelikli Trafik Yılında yetkililerden, yaya geçitlerinin bir an önce tamamlanması konusunda biraz daha özen göstermeleri bekleniyor. Elbette sürücülerin, her koşulda yayaya öncelik verilmesi gerektiğini ve yayaların da trafik akışının bir parçası olduklarını unutmamaları gerekiyor.

Yayaların, özellikle karşıdan karşıya geçişlerde çok dikkatli olmaları gerektiği, herkes tarafından bilinen bir husustur. Yaya geçitlerine yaklaşırken ve okul önlerinde sürücülerin göstermesi gereken dikkat de aynı önemdedir. İşte bu noktada; sürücüleri uyaracak olan trafik levhaları, yola çizilmiş yaya geçitleri vb önlemlerin gerekliliği tartışılmazdır. Geçtiğimiz günlerde, karşıdan karşıya geçmeye çalışan gence bir aracın çarpması sonucu gerçekleşen kazanın, İstasyon Caddesi üzerinde ve Nasreddin Hoca İlkokulu yakınında meydana gelmiş olması; sözü geçen önlemlerin aciliyetini de ön plana çıkarmaktadır.

Şehir içi trafikte araçlar için belirlenmiş olan hız sınırı dahi, aracın bir yayaya çarpması durumunda yaralanma ve ölüme sebebiyet verebilecek kadar tehlike arz etmektedir. Ne yazık ki ülkemizde yaşanan trafik kazaları içerisinde, yayaların zarar gördüğü kazaların oranı oldukça yüksektir. Çocuklara, okula gidiş gelişlerinde kullanmaları gereken en uygun ve güvenli yolları öğretmek, yaya ve sürücü olarak doğru davranışlar sergileyerek onlara örnek olmak her yetişkin vatandaşın önceliği olmalıdır.

Trafik bir kültür ve yaşam biçimidir. Bizler kendimizi, “Trafik kurallarını hafife alan, bu nedenle her yıl yüzlerce, binlerce vatandaşını toprağa veren ve bu sonucu değiştirmek için gayret göstermeyen bir toplum” olarak görmediğimize göre; önlemleri eksiksiz alarak, denetimlere ara vermeyerek ve çocuklarımızı eğiterek, trafik üzerinden toplumumuzu kıran terörün bu türünü, doğru bakış açısıyla boğmak zorundayız.