19 Mayıs’ın önemi, Türk milleti için ayrıcalıklı bir gün olmasıdır. Özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş Savaşı aslında, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmasıyla başlamıştır. Çünkü o ilk adım, tüm yurdu kurtaracak Milli Mücadelenin de yeşerip örgütlenmesine vesile olmuştur.

Atatürk’ün, milli birlik ve dayanışmayı sağlamak için çıktığı bu yolculuk; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar giden yolda, çok zor günlerden geçilerek gerçekleşmiştir. Samsun’a çıkışın 34. yıldönümü olan 19 Mayıs 1953 günü ise; rahmetli gazeteci-yazar Ahmet Şener’in kurduğu Pervasız Gazetesi yayın hayatına başlamıştır.

Gazetesinin kuruluş tarihi olarak 19 Mayıs’ı seçen ve Atatürk’ün; “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözünden hareket eden Ahmet Şener’in Pervasız Gazetesi olarak, o İlk Adımın 100. yılında; O’nun yolundan hiç sapmadan ve basın ahlak ilkelerinden taviz vermeden 67.yılımıza girmenin gururunu yaşıyoruz.

Güne bizi okuyarak başlayan değerli okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Onların haber alma hakkını en etkin şekilde kullanabilmeleri için altyapımıza yaptığımız yatırımlar ve web sayfamıza getirdiğimiz yenilikler bizi, ülkemizin hemen her bölgesinden ve yurt dışından izlenir bir noktaya taşıdı ve taşımaya da devam ediyor. Günümüz iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi sonucu Pervasız’ın okur ve gazete diyaloğu gittikçe kuvvetlendi. Bugün Akşehir’in bir yerel gazetesi; takipçi sayısıyla, yayınladığı haberlerin okunurluk oranıyla ve gündem yaratan haber/yorumlarının rekor derecedeki okunma sayısıyla, bazı ulusal basın kuruluşlarının önünde yer alabiliyorsa, gelinen bu nokta işte bu bütünleşmenin bir eseridir..

Bizi bu noktaya taşıyan değerli okuyucularımız bilmelidirler ki; çizgimizi değiştirmeden ve ilkelerimizden vazgeçmeden onlarla birlikte olmaya devam edeceğiz. Gerçekleri paylaşmada takındığımız pervasız tavrımız hiç değişmeyecek ve asla akıntıya kapılmayacağız.

Çünkü biliyoruz ki; “Sadece ölü balıklar akıntıya kapılırlar.”
Pervasız