2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanacak olan yeni sisteme göre; 13 hafta olan yaz tatili süresi 11 haftaya indirilirken, Kasım ve Nisan aylarında da birer hafta tatil yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen ve öğrencilerin verimliliğini artırmayı hedefledikleri yeni sistemle ilgili bir açıklama yaptı. Selçuk açıklamasında; “13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası Nisan ve Kasım aylarında yapılacak birer haftalık ara tatil olarak planlanmış bulunuyor. Öğrencilerin belirli dönemlerde eğitim faaliyetlerine ara vermelerinin bilimsel araştırmalar da dikkate alındığında daha etkili olduğu ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı görülüyor. Yaz tatilindeki süre ne kadar kısalırsa yaz tatili unutması faktörünün ortadan kalkması da o ölçüde söz konusu olabiliyor” dedi.

Dünyanın en uzun yaz tatilini yapan ülke olduğumuzu vurgulayan Selçuk, ara tatillerle öğretmen ve öğrencilerin dinlenme ve etkinliklere katılma şansı bulacaklarını söyledi. Bakan Selçuk; “Ayrıca veli ve zümre toplantıları ile okulların fiziki ihtiyaçlarının karşılanması da ara dönemlerde yapılabilecek. Her ara tatilin bir teması da olacak. Çocuklar bilim, kültür, sanat, spor ve huzurevi ziyaretleri gibi faaliyetlerde bulunacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni sisteme göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı, 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak. 20-31 Ocak tarihleri arasında yarıyıl tatili yapılırken; 18-22 Kasım ve 6-10 Nisan tarihleri arasında ise, hafta sonu ile beraber her biri 9 gün sürecek 2 ara tatil daha hayata geçirilecek. 19 Haziranda eğitimin son bulmasıyla başlayacak olan yaz tatili ise 11 hafta sürecek.