CHP Akşehir İlçe Örgütünden, partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir İlçe Örgütü; 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen ancak AK Parti’nin itirazı sonucu seçimin yenilenmesi kararının alınması üzerine, 23 Haziran’da yapılacak olan seçime hazırlanan Ekrem İmamoğlu için düzenlenen kampanyaya katıldı. İmamoğlu’na seçim çalışmalarında maddi destekte bulunmak isteyen vatandaşlar için CHP Genel Merkezi adına açılan banka hesabına para yatırdıktan sonra banka şubesi önünde bir araya gelen partililer, hep birlikte “Her şey çok güzel olacak” diyerek fotoğraf çektirdiler.

Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere her yıl bütçeden ayrılan ödenek; yerel seçim yapılan yıllarda 2 katı, genel seçimler için ise 3 katı olarak gerçekleştiriliyor. Ancak seçimin iptali ve yenilenmesi durumunda bu yardım yapılmadığı için partiler ya da adaylar, seçmenlerden destek isteyebiliyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi de 23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçim öncesinde, “Kişi Başı 20 TL” sloganıyla bir kampanya başlatma kararı aldığını duyurdu. Akşehir İlçe Örgütü de bu kampanyaya katkı sağlayan parti örgütleri arasında yer aldı.

AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazın kabul edilmesi, ülke genelinde vatandaşlar gibi hukukçuların da birbirlerinden farklı yorumlar yapmalarına neden oluyor. Tam Kanunsuzluk iddialarının ardından yapılan Olağanüstü İtirazın kabulüyle, sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenecek olmasının yarattığı tartışmalar ise devam ediyor.