Kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa, bir defaya mahsus olmak üzere sağlanan muafiyetin süresi 28 Mayıs’ta sona eriyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubat’ta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlatarak, esnafa “Mağdur olmayın” uyarısında bulundu. TBMM’den geçen yasayla; kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa, bir defaya mahsus olmak üzere muafiyet getiriliyor. Düzenleme ayrıca, ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı da gideriyor. Pazar esnafının kullandığı tartılar ile akaryakıt istasyonlarındaki sayaçlara verilecek cezalarda ayrıma gidilecek. 1 Aralık 2018 tarihi öncesini kapsayan değişikliğe göre; idari para cezası ile karşı karşıya olan esnaf, 28 Mayıs’a kadar başvurması halinde bu cezalardan muaf olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada, periyodik muayene sürelerini geçiren 500 bin esnaf olduğunu ifade ederek; “Ölçü aletlerini kullanan esnafımız, sehven veya başka sebeplerle muayene sürelerini geçiriyor ve ceza ile karşı karşıya kalıyordu. Bazen kesilen ceza, ölçü aletinin değerini aştığı için esnaf tartı aletini ıskartaya çıkartıyordu. Küçük esnafımız yaklaşık 150, 200 TL değerindeki tartısını unuttuğu için veya başka sebeplerle muayene ettirmediğinde bunun cezası 2 bin 101 TL. Bu durumda esnafımız cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyor. Elektrik, su sayacı, taksimetre gibi diğer ölçü aletlerinde de benzer bir tablo var” diye konuştu.

Cezalardaki orantısızlığın hem milli servetin israfına hem de esnafın gereksiz şekilde yeni maliyet altına girmesine neden olduğunu söyleyen Bakan Varank; “Meclis’ten geçen düzenleme ile hem kullanım dışı bırakılan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması hem de daha önce herhangi bir şekilde muayenesi yapılmamış ölçü aletlerinin kayıt altına alınarak bir defaya mahsus esnafın idari para cezasından muaf tutulması amaçlandı. Bu durumda bulunan esnafın muafiyetten yararlanması için 28 Mayısa kadar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerine başvuruda bulunarak ölçü aletlerinin muayenesini yaptırması gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunmayanlar bu düzenlemeden faydalanamayacak” ifadelerini kullandı.