Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferruh Aşçı; Akşehir, Karamık ve Eber göllerinin zemininde bol miktarda bulunan ve dünyanın en değerli gübrelerinden olan TORF gübresinin değerinin milyarlarca lirayı bulacağını söyledi. Bu 3 göl arasında en geniş yüzölçümü ise Akşehir Gölü’ne ait.

Göller üzerinde 20 yıldır araştırma yaptıklarını hatırlatan Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferruh Aşçı; göllerin dibindeki bitkisel materyallerin, bakteriler tarafından uzun yıllar boyunca ayrıştırılmasından oluşan bu gübrenin, organik madde açısından oldukça zengin ve su tutma kapasitesinin de yüksek olması nedeniyle dünyanın en değerli gübreleri arasında yer aldığını belirtti.

Kış ayında yaz meyvesi üretilmesini sağlayan TORF gübresinin, bizim göllerimizde bulunan haliyle dünyanın diğer bölgelerine göre daha kaliteli olduğunu vurgulayan Aşçı; metreküp satış fiyatının 50 Amerikan Doları’nın üzerinde olduğu düşünüldüğünde, bölgeye sağlayacağı ekonomik kazanımın milyarlarla ifade edilebileceğinin altını çizdi.

Gübrenin ekonomiye kazandırılma aşamasını değerlendiren Doç. Dr. Ferruh Aşçı; “Çıkarılan TORF dinlenmeye bırakılıyor. Çok fazla işlem gerektirmiyor ancak işlenmesi ve kullanılması yüksek verim sağlıyor. Erken hasat almak için kullanılabilecek en değerli gübre. Bölgede tarım ve hayvancılığın artmasında çok önemli katkısı olur. Ayrıca, Körfez ülkelerinin Kuzey ülkelerinden gemiler dolusu TORF ithal ederek çölü yeşile çevirdikleri düşünüldüğünde, ihracatından elde edilecek gelirin miktarı da tahmin edilebilir” ifadelerine yer verdi.

Sözü edilen 3 göl arasından Karamık Gölü 50, Eber Gölü ise 150 kilometrekarelik bir alana sahipken, Akşehir Gölü’nün yüzölçümü 350 kilometrekareyi buluyor. Gölün dibinden çıkarılacak TORF gübresinin gerek Akşehir’de tarımda kullanılması, gerekse yurt dışına ihraç edilmesi durumunda yaratacağı ekonomik kazanç, milyarlarla ifade ediliyor.