Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın destekleri ile Konya İl ve Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülen “Doğal Denge ve İnsan Sağlığı İçin Biyolojik Mücadele” Projesi kapsamında, Akşehir’de faaliyet gösteren seralarda, tarımsal üretimde kayıp oluşturan zararlılara karşı ajan böcek salınımı yapıldığı bildirildi.

Temel amacı; tarım alanlarında gerek kalite, gerekse üretim miktarında kayıp oluşturan zararlılara karşı, kimyasal ilaç kullanmadan mücadele etmek olan projede, zararlılar ile mücadelede ajan böcekler kullanılıyor. Ajan böcekler sadece belirli bir tür böcek ile mücadele kullanılmakta olup; doğaya, çevreye ve tarımsal ürünlere karşı herhangi bir olumsuz etkileri bulunmuyor.

Kimyasal mücadeleye alternatif olan biyolojik mücadele, çevreye dost bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda tarım ve ekonomiye de önemli katkılar sağlıyor. Biyolojik mücadele kapsamında bitki zararlıları yine doğal düşmanları böcekler tarafından bertaraf edilebiliyor. Bu mücadele; sadece faydalı böceklerin üretilip salınmasıyla değil, doğada mevcut olan faydalı organizmaların korunması şeklinde de yapılabiliyor. Ajan böcek kullanımı ile kimyasal ilaçların insan, çevre ve doğaya karşı olan olumsuz etkileri bertaraf edilebildiği gibi kimi zaman ihracatta pestisit kalıntısı nedeni ile yaşanan sorunlara da çözüm getiriliyor.

Akşehir’de bulunan seralarda; birçok besin türü ile beslenebilen, yüksek sıcaklıklara ve nem oranlarında rahat çalışabilmesi özellikleri ile tüm dünyadaki seralarda kullanılan, obur avcı akar olarak tanımlanan Amblyseiusswirskii ajanlarının tercih edildiği belirtiliyor. Bu tür, popülasyonunun hızlı gelişimi için fazla miktarda besin kaynağına ihtiyaç duyduğu için çoğunluk itibariyle beyazsinek ve tripsin genç evrelerini tercih ederken; aynı zamanda polen, belirli derecede kırmızı örümcek ve tarsonemid akarlar ile de besleniyor.