Akşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 16’ıncısı düzenlenen Hıdırellez etkinliği yoğun ilgi gördü. Beş bin kişilik gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşaldı.

Akşehir Kent Ormanı Nimetullah Nahcivani Türbesi civarında düzenlenen etkinlikde, Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından çeşitli gösteriler sunuldu. Etkinlik alanında yapılan halat çekme, çuvalla koşma, kaşıkla yumurta taşıma, yoğurdun içinden para bulma yarışları ve bilek güreşi gibi geleneksel Hıdırellez eğlenceleri katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Yarışmalarda başarılı olanlara etkinliğe katılan protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Yapılan etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, 16 yıldır Hıdırellez kutlama geleneklerinin devam ettiğini belirterek; “Hıdırellezin, Türk kültürüne yerleşmiş, bizim birlik ve beraberliğimizin artması için önemli bir gelenek olduğuna inanıyorum. Bütün bir yılımızın bolluk ve bereket içinde geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Etkinlikte gölle ikramı öncesi yılın bereketli, sağlıklı ve bolluk içinde geçmesi için dua edildi. Duanın ardından etkinliğe katılan protokol tarafından Akşehir Belediyesinin ikramı olan gölleler vatandaşlara dağıtıldı. Buğday, nohut, kuru fasulye gibi baklagillerin haşlanarak pişirilmesinden oluşan ve bereketi temsil eden beş bin kişilik gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar Hıdırellezin böyle manalı bir şekilde kutlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Hıdırellez etkinliğine Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, ilçe protokolü, bazı kamu kurum müdürleri, Akşehir Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.