Tarım sezonuna girilmesi ve kırsal kesimlerde tarımsal faaliyetlerde kullanılan traktörlerin karayolunda yoğun bir şekilde seyretmeye başlaması nedeniyle; Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği, Akşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli tarafından planlanan, zirai traktör kullanıcılarına yönelik eğitimlerden biri de Atakent’te düzenlendi.

Düzenlenen eğitimlerin; traktör sürücülerini bilgilendirmenin yanı sıra, iyi iletişim uygulamalarıyla sürücü davranışını değiştirme ve ortak karayolu güvenliği bilincini oluşturmayı hedeflediği öğrenildi. Ülkemizdeki motorlu taşıtların yüzde 8,2’sini oluşturan traktörlerin yüzde 46’sının fenni muayenesinin, yüzde 47’sinin ise zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunmadığı, zirai faaliyetler öncesi ve sonrasında ikamet yerlerine traktörler üzerinde günübirlik gidilip gelindiği, traktör arkasına takılan gereçler ile şehirlerarası karayoluna kontrollü/kontrolsüz giriş-çıkışlar yapıldığı belirtildi. Başta ışık ve diğer teknik donanımları eksik ya da bulunmayan traktörlerin gece seyirlerinde, görülmelerinin sınırlı düzeyde olması nedeniyle karayolu trafik güvenliğini olumsuz etkiledikleri vurgulandı.

Denetimler:
Ortak karayolu bilincinin oluşturulması kapsamında, söz konusu eğitimlerin devamında 18-19-20 Nisan 2019 tarihlerinde, 05:00-09:00 ile 16:00-20:00 saatleri arasında; Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri sorumluluk alanlarında ve Jandarma Trafik Birimleri ile koordine olmak suretiyle, traktörler üzerinde özel denetim yapılacak.

Denetimlerde;
1- Sürücü belgelerinin, fenni muayenelerinin ve sigortalarının bulunup bulunmadığı,
2-Ön ve arka ışık donanımları ile römork arka işaret levhaları ve flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambasının Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standartlarda olup olmadığı,
3-Traktör römorkları ve bağlantı ekipmanlarının mevzuatta yer aldığı üzere uygunsuz şekilde yükleme yapılıp yapılmadığı,
hususları titizlikle kontrol edilecek.