Grip (influenza) virüslerinin, kuş gribi ve domuz gribi gibi küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açma ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirleri içeren 2019/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi gazetede yayımlandı.

Genelgeye göre; Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan ‘Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı’ www.grip.gov.tr adresinde yayımlanacak ve ayrıntılı bilgilendirmeler ile güncel duyurular bu adresten düzenli olarak yapılacak. Valilikler koordinasyonunda hazırlanacak olan ‘Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı’ kapsamındaki görevlerin yerine getirilmesi sırasında ihtiyaç duyulacak her türlü yardım ve destek de bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle sağlanacak.

Türk Tabipleri Birliği’nin resmi internet sayfasında yer alan röportaj ve makalelerde; pandemiyi izlemede Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kullanılan en önemli referansın, 1918-1919 yıllarında görülen ve milyonlarca kişinin ölümüne neden olan küresel salgınlar olduğu belirtiliyor. Kuş gribi olarak bilinen H5N1’den sonra yeni bir pandemiye hazırlıklı olunması nedeniyle, DSÖ ile çalışan laboratuarların H1N1 yani domuz gribi virüsünü, hastalığın başında tanımladıklarının altı çiziliyor. Korkulan olmayınca, en kötü senaryoya karşı alınmış olan önlemlerin abartılı olduğu eleştirisi gelse de, aslında daha ağır bir salgın yaşanmamış olmasından memnuniyet duymak gerekiyor.

Söz konusu makalelerde; pandemiye karşı savaşın, toplumun her kesiminin güçlerini bir araya getirmesiyle verilecek olan bir savaş olduğu da vurgulanıyor.