Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olduktan sonra ODTÜ’de Mikro ve Nanoteknoloji üzerine yüksek lisans yapan Deniz Cihan Gündüz, Almanya’da RWTH Aachen Üniversitesi’nin Kimya Bölümü’nde “tam katı hal pillerinin” geliştirilmesine yönelik doktora çalışmasını en yüksek notla tamamlayarak; Doğa Bilimlerinde Doktora anlamına gelen ve Amerikan sisteminde ‘phd’ olarak ifade edilen ‘Dr.rer.nat.’ unvanını aldı.

Yüksek lisansını ODTÜ Mikro ve Nanoteknoloji programında ince film güneş pilleri üzerine yaptığı çalışmalarla tamamlayan Deniz Cihan Gündüz, Doktora çalışmalarını; Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen ve Necmettin Erbakan’ın da 1953 yılında doktorasını aldığı, Almanya’nın Aachen kentindeki RWTH Aachen Üniversitesi’nin Kimya Bölümü’nde sürdürüyordu. Gündüz’ün çalışmalarını yürüttüğü ve yıllık araştırma bütçesi yarım milyar Euro olan Jülich Araştırma Merkezi, 2007 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü. Dr.Gündüz, 2016 yılında dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’in merkezi ziyareti sırasında kendisiyle tanışma imkanı bulmuştu.

Sıvı elektrolit kullanılan pillerin taşıdığı riskler ve kullanımındaki sakıncalar göz önüne alındığında; Dr.Deniz Cihan Gündüz’ün, tamamen katı bileşenlerden oluşan “tam katı hal pillerinin” geliştirilmesine yönelik çalışmalarının oldukça önemli olduğu vurgulanıyor. Günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olan cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum-iyon pillerinde sıvı ve polimer elektolitler kullanılıyor. Sıvı elektrolitlerin kullanımı, dışarı sızma ve patlama gibi ihtimalleri de beraberinde getiriyor. Bu sebeplerle bazı cep telefonlarının uçaklarda kullanımına bazı havayolu şirketleri tarafından kısıtlama getiriliyor. Öte yandan sıvı elektrolit kullanımı, yüksek paketleme maliyetlerini de beraberinde taşıyor. Tam katı hal pillerinde katı hal elektrolitler kullanılacağı için, belirtilen sorunları ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Tüm dünyada rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir yönelim olmasına karşın, geceleri güneş enerjisi elde edilememesi ve rüzgardan alınan enerjinin gün içi dalgalanmalar göstermesi nedeniyle enerjinin etkili depolanması günümüzün en temel teknolojik hedefleri arasında yer alırken, tam katı hal pillerinin bu alanda da önemli yer tutması bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde lisans ve yüksek lisansını tamamlayan, İngilizce ve Almancaya hakimiyetiyle Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Aachen Üniversitesinden doktorasını alan Akşehirli genç bilim insanının annesi Nazlı Gündüz ve babası Hasan Gündüz de, oğullarının kaydettiği başarıların haklı gururunu yaşıyorlar.