Küçükken yeni birisiyle tanıştığımda bana çoğu zaman büyüdüğümde ne olacağımı sorarlardı. Ben de basketçi veya doktor derdim. Ortaokula geçince basketçi olma hayalimden çeşitli nedenlerden dolayı vazgeçip müzisyen olmaya karar verdim. Annem bana müzisyenliğin bir meslek değil hobi olduğunu ama yine de yapabileceğimi söylerdi. Ailem müziği bir işin yanında hobi olarak yapmamın daha doğru olacağını söylerdi ama ben dinlemezdim. Slash gibi bir gitarcı olup herkese konser vermek istemiştim ama bu hayalimden de vazgeçtim çünkü müzisyenliği hobi olarak yapma kararı aldım. Liseye geçince veteriner olmak istiyordum ama sonra bu hayalimden de vazgeçtim çünkü gerçekçi değildi, olamayacak bir şeydi. Annem bana hep artık bir meslek seçmem gerektiğini söyleyip dururdu ve veteriner diyince saçmaladığımı çünkü köpeklerden biraz korktuğumu söylerdi. Lise 1’in sonuna gelince aklıma bir fikir geldi. Ben doktor olmak istiyordum. İşte nedenleri…

Ben çok kararsız bir kişiyimdir ve ailem bana kararsız olduğum için biraz kızarlar. Uzun bir süre kararsızlıktan sonra doktor olma kararıma şaşırdılar. Babam da bir cerrah, benim olmak istediğim gibi ve bu nedenle o bu fikrimi çok beğendi. Ama ben kalp cerrahı olacaktım. Bu fikir bana öylesine bir yerden çok düşünmeden geldi. Küçükken de cerrah olmak istememin tek nedeni ise babamın da cerrah olmasıydı. Belki babam avukat veya mühendis olsaydı ben de avukat veya mühendis olmak isterdim ancak babam cerrah ve bu nedenle ben de kalp cerrahı olmayı seçtim.

İnsanlar bana hep cerrah olmanın ne kadar zor olduğunu söylüyor ve bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğimi soruyorlar. Ben ise rahatlıkla evet diyorum çünkü bu işi artık gerçekten istiyorum. Önceleri sadece baba mesleği diye istiyordum ama sonra gerçekten sevmeye başladım. Doktorluktan öte olarak kalp cerrahı olmak istiyorum. Bunun nedeni ise kalp benim en ilgimi çeken organ. Sürekli bir hareket halinde, kan pompalıyor, çok komplike değil ve atıyor. Boş zamanlarımda bazen kalbin yapısını inceliyorum, bölümlerine bakıyorum ve anatomik yapısını, diyagramını inceliyorum. Bu bana zevkli geliyor. Kalp ameliyatlarını izliyorum bazen ve bunların arasından en çok ilgimi çeken ameliyat ise Koroner Arter Bypass Greft ameliyatı. Bozuk damarın yerine başka bir damar alınıp dikiliyor. Çok zor ama harika gözüküyor. Cerrahi işlemler bir mucize gibi bir şey çünkü onlar olmasaydı hiçbir şey yapamazdık. İnsanın içini açmak, o anda heyecanlanmamak, çok çalışıp ezber yapmak ve bunun gibi şeyler bana açıkçası ilginç geliyor. Cerrahların yaptığı işler çok zevkli dediğim zaman bana genelde insanlar, insanın içini açıp organları tedavi etmenin zevkli olmadığını söylüyor. Çok sıcak bakılmayan bu iş aslında milyonlarca insanın şu an hayatta olma sebebi.

Ben insanları mutlu etmeyi seven biriyim. Cerrahlarla yapılan röportajlarda işlerinin en iyi tarafı sorulunca, insanları mutlu edip iyileştiklerini görmek olduğunu söylüyorlar. Ben de bunu istiyorum.

Peki neden ayrıcana kalp doktoru olmak istiyorum? Bunu açıklamıştım zaten ama merak edilen bir şey. Ben de tam bilmiyorum aslında. Neden beyin değil veya genel cerrahi, estetik cerrahi falan değil de kalp cerrahisi istediğimi bilmiyorum. Sadece bu organ en sevdiğim organ ve hep kan pompalıyor. Nasıl ve neden sevdiğimin tam bir açıklaması yok ama diğer meslekler çok ilgimi çekmiyor. Biyomedikal ve genetik mühendisliği gibi ilgili dallar beni çok çekmedi ve o tip şeylerle uğraşırsam mutsuz olabileceğimi düşünüyorum. Bir insanın işini sevmesi de önemli bir şey olduğundan cerrahlık istiyorum. Evimde anatomi kitapları ve cerrahi aletler var. Belki bu meslek seçimim gelecekte değişecek ancak şu anlık cerrahlık gibi gözüküyor.

Temel hedefim olan müzisyen olma hayalimden vazgeçip cerrah olmaya karar vermek zordaydım çünkü ben hep Almanya’da müzik okumak isterdim veya Belçika’da falan basketçi olmak isterdim. Cerrahlığı da çok sevdim. Hiç yapmadım ama çok ilgimi çekiyor. İnşallah gelecekte de cerrah veya babam gibi doktor olacağım.