Cumhuriyet İlkokulu tarafından hazırlanan proje kapsamında; Doğan Cüceloğlu’nun okurlar için imzaladığı kitabının veliler ve öğretmenler tarafından okunması, sınıflarda kitap okuma günleri düzenlenmesi ve dayanışma panelleri gibi bir dizi etkinlik hayata geçirilecek.

Projeyle ilgili olarak yapılan açıklamada, eğitimin evde anne babayla başladığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: ‘’Çocuğun doğumundan itibaren en çok ihtiyaç duyduğu şey, sevildiğini hissetmesidir. Ona güvenmek, var olan potansiyelinin farkına varmak, biz bilincini benimsetmek çocuğun kendisine değer verildiğini hissettirir.

Ebeveyn olmak sadece çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını gidermek değildir. Onu en güzel şekilde büyütmek ve yetiştirmek gerekir. Eğitim evde başlar ve çocuğun ilk öğretmenleri anne-babasıdır. Biz iyi çocuk yetiştirmek istiyorsak; okul ve aile olarak birlikte hareket etmeyi ve iş birliği koordinasyonunu geliştirmeyi amaç edinmemiz gerekir. ‘Oku-Yorum’ projesiyle öncelikle kendimizi keşfetme, çocuğun dünyasında onu anlama, sorgulama, onu incitmeden beklentiler oluşturma, hedefler koyma konusunda bizlere yardımcı olabilecek, gelişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu’nun ‘Geliştiren Anne Baba’ kitabını veli-öğretmen olarak hep birlikte okumuş olacağız. Proje kapsamında okunacak kitaplar okurlara imzalı olarak idaremiz tarafından getirtilecek.

Projemiz çerçevesinde sınıflarımızda çocuklarımızla birlikte kitap okuma günleri, velilerimizin aktif katılımıyla da Gelişen Ailemiz konulu dayanışma panel günleri düzenlenecek. İsteyen velilerimizin katılımıyla projenin sonunda bir değerlendirme sınavı yapılacak ve sınavda ilk 3’e giren velilerimiz okulumuz tarafından yapılması planlanan Eskişehir gezimize çocuğuyla birlikte ücretsiz olarak katılacaklar.’’

Açıklamada, geliştiren anne-baba olmak, kendini geliştirmek, çocuk yetiştirmede geçmişi, bugünü değerlendirip yeni hedefler koymak ve öğretmenini anlayıp çocuğuyla arkadaş olmak isteyen bütün velilerin projeye katılmasının beklendiği vurgulandı.