18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi idi. Kahraman Türk askerlerimizin büyük fedakarlıklar yaptığı asıl dönem Çanakkale Dönemidir. Bu savaş kolay kazanılmadı. Bu zaferi elde edebilmek için milletimiz çocuk, yaşlı, kadın, erkek demeden canı pahasına savaştı. Bu vatanın her karış toprağında bir şehit mezarı vardır.

Çanakkale, bizim bağımsızlığımızdır. Çanakkale Zaferi vatanımızın birlik ve beraberliğinin sembolüdür. Vatanımızın birlik ve beraberliği, hem bizi birbirimize kenetleyerek savaşı kazandırmış, hem de düşmanlara insanlığın ne demek olduğunu göstermiştir. Bu savaş düşmanlara sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize de aittir. Kahraman Mehmetçik bu savaş sırasında yaraladığı düşman askerlerini sırtına alıp cephe gerisine götürerek bu asil davranışıyla herkese örnek olmuş, savaşın sadece öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır. Bu savaşta Türk milletimiz 250 bin şehit vermiştir. Ama düşmanı da olsa onun da insan olduğunu unutmayarak son derece asil davranarak savaşmıştır. Onca insanlarımız ter döktü, yetmedi kan döktü bu savaş için. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar cepheye mermi mi taşımadılar? Aç susuz mu kalmadılar? Az mı dondular da giyecek bulamadılar? Mustafa Kemal Atatürk dahil bir kahraman edasıyla savaştılar. Bu cephede ismi sayılamayacak kadar çok kahraman savaşa koşmuştur. Ve bu kahramanlar geri dönmeyi düşünmediler, sadece vatanı kurtarmayı düşündüler. Kendi canlarını hiçe saydılar. Onlar bu zaferi elde etmekle sadece bir savaş, zafer kazanmamışlar, Türk milletinin devamını da sağlamışlardır.

Mesela Şehit Şerife Bacı’nın kendi canını feda ettiği hikayesi şöyledir: Şerife Bacı soğuk bir kış günü İnebolu’dan kağnıya yüklenen cephaneleri Kastamonu’ya götürmek için harekete geçmişti. Çetin kış şartlarında Kastamonu Kışlası’na yaklaştığı esnada top mermileri ıslanmasın diye kendi kazağını mermilerin üzerine örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış, onu korumuştu ve kendisi soğuktan donarak şehit olmuştu.

Bir de Çanakkale Savaşı’nın en yiğitlerinden biri Seyit Onbaşı’ndan bahsedelim. Seyit Onbaşı Çanakkale cephesinde 275 kg’lık mermiyi Niğdeli Ali yardımıyla kucaklayarak cepheye taşımış, bir kahraman edasıyla milletimizi kurtarmıştır.

Yani Türkler Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. Bombalar siperden sipere atılırken onlar elinden bayrağını indirmemişlerdir. Bu vatan kolay kazanılmadı, kolay kolay vermeye de hiç niyetimiz yok. Övgülerin en güzeline layık olan Çanakkale Şehitleri: Siz rahat uyuyun. Bize emanet ettiğiniz bu güzel vatanımıza sahip çıkacağız. Ve sizi hiç unutmayacağız, ebediyen kalbimizde yaşayacaksınız. Mekanınız cennet, ruhunuz şad olsun…
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!”