İYİ Parti Akşehir Belediye Başkan Adayı Osman Fedai, yaptığı yazılı basın açıklamasında; Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Akşehir Belediye Başkanlığı öcülüğünde kiraz üreticisini kooperatifleştirerek sektöre ivme kazandıracakları müjdesini verdi.

Osman Fedai yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: ‘’Akşehir ve yöresi Akşehir kirazı ile de bilinir. Maalesef son yıllarda Akşehir kirazına gereken ilgi ve alaka gösterilmedi. Üretici, birkaç alıcı firmanın eline bırakılarak ‘ne halin varsa gör’ denildi. Kiraz üreticisinin derdi bir kez olsun sorulmadı, göstermelik kiraz festivali ile mevcutlar buradayız dese de sahaya inip, kiraz üreticisinin derdi ile dertlenilmeyip, bir çıkar yol dahi düşünülmedi. Üretici kirazını nasıl pazarlar, bir yıl emek verdiği kiraz parasını nasıl alır diye bir kez olsun dahi sorulmadı, ilgilenilmedi. Seçimden seçime kiraz üreticisinin yanına gidenler, biz buradayız diyerek objektife poz verenler bir kere olsun çare aramadı. Biz dün olduğu gibi bugün de ve yarın da üreticimizin yanında olacağız.

KİRAZ KOOPERATİFİNE ÖNCÜ OLACAĞIZ

Kiraz üreticilerinin de malumu olduğu üzere, üreticimiz dış ve iç pazarda çeşitli sıkıntılar yaşamakta. Biz bu sıkıntıları bertaraf etmek için Akşehir Sanayi ve Ticaret Odası iş birliği ile bir kiraz kooperatifi kuracak, sektöre ivme kazandırıp rekabet ortamı yaratacağız. Bu projemizin alt yapı çalışmaları da bitirilmiş durumda. Belediye Başkanı olmamız durumunda bu projemiz ivedilikle hayata geçirilecek, üreticilerimiz bir kooperatif çatısı altında toplanılıp kirazları pazarlanacak ve değerlendirilecek.

HAYVAN PAZARINI SOĞUK HAVA TESİSİNE ÇEVİRECEĞİZ

Atakent yakınlarında hali hazırda bir hayvan pazarımız bulunmakta. Burada kurulan Pazar D-300 karayoluna uzak bir alanda kurulması sebebi ile hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza sorun teşkil etmekte. Biz bu yapıyı soğuk hava tesisi olarak değerlendirecek, hayvan pazarını da kara yolu kenarına tekrar inşa edeceğiz. Böylelikle hem hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza hem de meyve ve sebze üretimi yapan vatandaşlarımıza katkı sağlayacak ürünlerin korunmasını destek vereceğiz.’’