Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi, AKINSOFT-AKINROBOTICS tarafından Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası’na düzenlenen teknik gezi organizasyonuna 30 kişilik bir grupla katıldı.

Türkiye’nin birçok ilinden gelen 3 binin üzerinde teknoloji meraklısı öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerden oluşan katılımcılar, gün boyu süren organizasyonda insansı robotları tanıma ve inceleme fırsatını buldular. Başta, sevgi ve destek mesajları alan MİNİ ADA olmak üzere, diğer insansı robotlar ADA GH5, ADA GH6 ve 4 ayaklı robot ARAT’a da ilgi yoğun oldu. Söz konusu robotlar; meyve toplama robotu, garson robotlar, çim biçme robotu olarak hatta insansız hava araçlarında dahi kullanılabiliyorlar. ARAT ise; her türlü arazi koşullarına uyumlu, yük taşıma özelliğine sahip, arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabilecek durumda tasarlanmış.

Fabrika gezisi sırasında öğrenciler, günümüz teknolojileri kullanılarak bilgisayar üzerinden yapılan yazılımlarla çalışan CNC makinelerini ve çalışmalarını da birebir görerek, çalışma prensiplerini konunun uzmanı olan mühendislerden dinleme imkanına sahip oldular.

Gezi Sorumlusu Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi Fizik Öğretmeni Güler Özden, robotların hayatın birçok alanında görev yapmaya başladıklarını söyleyerek, insanlarla etkileşime giren ve duyguları anlayabilen banka robotu ile ilk vatandaşlık verilen robotun varlığını hatırlattı. Organizasyonun, öğrencilerin bilgi, hayal gücü ve motivasyonlarının gelişiminde çok önemli etkileri olduğunu belirten Özden; geziye katılım için destek veren Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Kültür Müdürü İbrahim Öncel ve Okul Müdürü Cevat Bozgöz ile emeği geçenlere teşekkür etti.