Bir Tebessüm İçin Derneği çatısı altında toplanan bir grup İstanbullu genç, Anadolu’nun her köşesinde gezdikleri köylerde lojistik olarak uygun olan okullarda Hayalperest Oda tasarlıyorlar.

Köyleri gezerek yerel halkla bir araya gelen ve yaşları 18-24 arasında değişen farklı üniversitelerden gençler, Bir Tebessüm İçin Derneği çatısında toplumun farklı kutupları olarak gösterilen kentli ve kırsal bölge halklarını bir araya getirecek faaliyetlerle kültürlerarası etkileşimler kuruyorlar. Bu bağlamda köylerde okullara giden, çocuklarla faaliyetler düzenleyen, yöresel yemekleri tadarak şehrin tarihi ve kültürel dokusunu inceleyen gençler, köy okullarında çocukların daha rahat ve özgürce hayal kurabilecekleri odalar tasarlıyorlar.

Dernek gönüllülerinin tasarladıkları her odanın ayrı bir konsepti var. Gençler bugüne kadar Kars’a okyanus, Sivas’a orman, Çanakkale’ye ise Küçük Prens konseptli odalar yapmışlar. Bu odaların içinde kitaplar, oyuncaklar, oyunlar, kalemler ve çocukların hayal kurabilecekleri bağımsız ortamlar bulunuyor. Bir Tebessüm İçin’in gönüllü gençleri, yaşadıkları ülkenin gerçeklerini görme hedefiyle daha önce 15 şehirde 17 köye gidip farklı projeler düzenlemişler. Bu ayki projeleri için ise 16. Şehir olarak Afyon’u seçerek Sultandağı ilçesine gelen Bir Tebessüm İçin gönüllüleri, Makascı ailesinin katkılarıyla Sultandağı Kırca ilkokuluna dördüncü hayalperest odalarını yaptılar. Bu seferki hayalperest odalarını bir sinema odası olarak tasarlayan gönüllüler, Kırca İlkokulu’nda çocukların istedikleri zaman film izleyebilecekleri bir sinema odası yapmakla kalmayıp odayı aynı zamanda akıl oyunları odası olarak da geliştirdiler. Tüm hayalperest odalarına bir slogan yazan Bir Tebessüm İçin’in bu seferki sloganı ise “Film İzle Hayallerini Yönet” oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Turan ile Dereçine İlkokulu, Yakasenek İlköğretim Okulu, Kırca Ortaokulu Müdürleri ve Kırca köyü muhtarı da bu anlamlı çalışmada dernek üyelerine destek sağladılar.

Amaçlarını sevginin ve toplumsal barışın egemen olduğu mutlu ve aydınlık bir gelecek yaratmak olarak ifade eden Bir Tebessüm İçin gönüllüleri, gelecek projelerinin çalışmalarına şimdiden başlamış bulunuyorlar. Köy okullarında eğitim gören çocuklarımız için böylesine önemli bir projeyi gönüllü olarak yürüten Bir Tebessüm İçin Derneğine destek olmak ve çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi almak için, derneğin www.birtebessumicin.org sitesi ziyaret edilebilir.