Akşehir’in Yüzünü Güldüren İhracatçı Firmaların Başarı Hikayeleri:
KURT-BOM-SAN

İsa Kurt’un 1987 yılında, Akşehir Sanayi’de torna tesviye ustasının yanında çıraklıkla başlayan serüveni, çevre dostu kuş ve yaban hayatı kontrol ürünleri üreten KURT-BOM-SAN’ın 35 ülkeye yaptığı ihracatla devam ediyor.

Yurt dışından getirdikleri kuş kovucuyu geliştirerek üretime başladıkları ustası sektörü bırakınca tek başına devam kararı alan İsa Kurt, esnaf dayanışmasıyla temin ettiği makineler ve hammaddeyle başladığı üretimi elektronik modellerle zenginleştirmekle kalmamış, ilk yaptığı ihracattan kazandığı parayı yine işine yatırarak Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 12 bin m2’si açık, 3 bin m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 15 bin m2’lik üretim alanına taşınarak, bugün 20 çalışanıyla 22 farklı ürünü üretip yurt dışına satar hale gelmiş.

Sesle ve farklı desibellerde yaydığı frekanslarla fare vb kemirgenleri, sinir sistemlerini rahatsız ederek uzaklaştırmaya dayalı kovucuların dışında, kendi elektriğini güneşten elde eden çit sistemleriyle de dünyanın birçok ülkesinde aranan marka olmayı başaran KURT-BOM-SAN, Ar-Ge’ye verdiği önem sayesinde rekabetin üstesinden gelebiliyor. İkinci jenerasyonu temsil eden Muhammet Azmi Kurt; yurt içinde aktif 450 bayileri olduğunu, Orta Asya ağırlıklı 35 ülkeye ihracat yaptıklarını, ABD ve Rusya pazarına da distribütörleri üzerinden girdiklerini söylerken, Çin’e cep telefonu ve bilgisayar kontrollü özel ürünler sattıklarını belirtiyor. Üretimlerinin yüzde 60’ını ihraç ettiklerini söyleyen Kurt; Romanya, Bulgaristan, İtalya, Rusya ve Kırgızistan’da düzenlenen sektörel fuarlara katılmanın firmaya sağladığı katkının önemini vurguluyor.

Ülkemizde hava limanlarında martı savar, kırsal kesimlerde köstebek ve domuz savara olan talep oldukça yüksek. Aynı ürünler, Güney Amerika ülkelerinde geyikleri uzak tutmak için tercih ediliyor. Çit sistemleri ise Karadeniz Bölgesi’nde ayılardan, diğer bölgelerde tarlalardaki mahsulü domuzlardan korumak için kullanılırken, İsrail’de aynı sistemler hırsızlığa karşı önlem olarak satın alınıyor.

Akşehir Sanayi’de ve Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar ve esnafların birbirleriyle olan diyaloglarını sıcak tutmalarının öneminden bahseden İsa Kurt, her firmanın bir diğerine müşteri kazandırabilecek birer referans kaynağı olduğunu, esnaf dayanışmasının sonuçta Akşehir’e kazandıracağını söylerken, iş bağlantısı yapmak amacıyla Akşehir’e davet edilen misafirleri ağırlayabilecek sosyal ortamların yetersizliğinin altını çiziyor.

Çıraklıktan başlamış ilkokul mezunu İsa Kurt’un başarı hikayesinin şehrimizdeki gençlere örnek olmasını ümit ediyor, KURT-BOM-SAN’ın başarılarının devamını diliyoruz.