Türk-İş’e bağlı Sağlık-İş Sendikası resmi internet sayfasından yapılan, Genel Başkan Hakan Toy imzalı duyuruda; ‘’Henüz hiçbir sendikaya kesin yetki belgesi verilmemiştir.’’ denildi.

Sağlık-İş Sendikası Akşehir Devlet Hastanesi Temsilcisi Hamza Başar, Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası tarafından yayımlanan Basın Bildirisi’nde yer alan ve kamuda toplu sözleşme hakkının kendilerine verildiği yönündeki ifadeler üzerine, Sağlık-İş Sendikası’nın resmi internet sayfasında yayımlanan duyuruya dikkat çekerek, yetkilendirme konusunda yasal itiraz sürecinin devam ettiğini söyledi.

Sağlık-İş tarafından yapılan, Genel Başkan ve Konya Şube Başkanı Hakan Toy imzasını taşıyan ‘Sendikacılık Yalan Söyleme Sanatı Değildir’ başlıklı açıklamada, özetle şu ifadelere yer veriliyor:

‘’Henüz hiçbir sendikaya kesin yetki belgesi verilmemiştir. Sadece çoğunluk tespiti verilmiş olup, bu çoğunluk tespit belgesi, yasal itiraz incelemesinden sonra kesin yetki belgesi haline gelecektir. Sendika olarak itirazımız; imzalanacak olan kamu toplu iş sözleşmesi 696 sayılı kanun ile kadroya geçen işçilerimize uygulanmayacak ise bu işçilerimizin neden çoğunluk tespitinde dikkate alındıklarına dairdir. Kesinlikle bu itirazımız, bu işçilerimizin kapsam dışında kalmaları için değil, tam tersi yararlanmaları yönündedir.

Sendikalar Kanunu’nun 39. Maddesi; ‘’Toplu İş Sözleşmesi’nden, sözleşmenin imzalanması tarihinde taraf sendikaya üye olanlar yürürlük tarihinden, imza tarihinden sonra üye olanlar ise üyeliklerinin taraf işçi sendikasınca işverene bildirildiği tarihten itibaren yararlanır.’’ demektedir. Bu maddeye göre; eski kadrolu işçilerimiz toplu iş sözleşmesi imza günü dahil, itiraz davasından sonra yetkisi kesinleşen sendikaya üye olmaları halinde, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kesinlikle sözleşme farklarını almaya yasal olarak hak kazanacaklardır. Üyelerimizin sendikamızdan istifa etmelerine gerek yoktur.

Sendika Genel Merkezimiz; 13 Şube Başkanlığımız ve 20 İl Temsilciliğimiz ile adaletin tesis edilmesi ve ayrımsız kamu sözleşmesinin herkese uygulanması için gerekli siyasi ve hukuki mücadelesine devam edecektir.’’