Mekke’nin Fethi’nin 1388.Yılı, Anadolu Gençlik Derneği Akşehir Temsilciliği tarafından hazırlanan programla 31 Aralık 2018 Pazartesi günü Akşehir Kültür Merkezi’nde kutlanacak.

Anadolu Gençlik Derneği Akşehir Temsilciliği Başkanı Muhammet Ali Öner, düzenledikleri etkinlikle ilgili bir açıklama yaptı. Fetih kelimesinin; meşru görülen savaşlarda alınan toprakları, günümüzde de görülen sömürü ve istila savaşlarından ayırmak için kullanıldığına dikkat çeken Öner açıklamasında; ‘’Müslümanlar, Adalet ve Eşitliğe dayanan bir anlayışla fethettikleri yerlerde tevhid anlayışını ve iman huzurunu taşıyarak “Yeni bir dünya” düzeninin müjdesini vermişlerdir. Fetihlerle Müslümanların hakimiyetine geçen ülkelerin halkları, asla İslam dinini seçme konusunda zorlanmamışlardır. İlk ve en büyük fetih, Mekke’nin fethidir. Sonuçları da değerlendirildiğinde bu fethin, Efendimizin (sav) hayatındaki ve İslam Tarihi’ndeki yeri çok önemlidir. Efendimiz (sav) Aralık ayının sonu (31 Aralık) 630’da Mekke’ye girmiş, bize çok iyi örnek olacak şekilde savaşsız, kansız bir şekilde bu büyük fethi gerçekleştirmiştir. Şehri ele geçirdikten sonra yaptığı düzenlemeler halka duyurulmuş; bağışlama, merhamet ve şefkat göstermesiyle gönüller fethedilmiş, Mekke halkı Müslüman olmuştur. Tam bir teslimiyet gerçekleşmiştir. Maalesef günümüzde Müslümanların çoğu 31 Aralık akşamını yılbaşı olarak kutlamaktadır. Bizler bu günü; Mekke’nin Fethi’nin dualar ve sohbetlerle, İslam’ın özüne uygun bir şekilde kutlandığı bir güne çevirmek, İslam ve insanlık tarihindeki bu önemli olayı hatırlatmak ve yaşamak amacıyla tüm halkımızı 31 Aralık 2018 Pazartesi akşamı saat 19:30’da Akşehir Kültür Merkezi’ne davet ediyoruz.’’ifadelerine yer verdi.

Kuran ziyafeti, sinevizyon gösterileri ve ilahiyatçı yazar Bekir Tekkaymaz’ın sunumunun yer aldığı programda, 15 Aralık’ta yapılan Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin de verileceği bildirildi.