Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ile ilgili bilgi veren Ziraat Bankası Akşehir Şubesi Müdürü Yüksel Oral, yastık altındaki altınını değerlendirmek isteyen vatandaşlar tarafından sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Şube Müdürü Oral’ın, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla 8 başlık altında toplanan sorulara yanıtları şöyle:

1- Altın Tahvili nedir?  

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Devlet İç Borçlanma Senedi’dir.

2- Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir?  

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvillerdir. Altına Dayalı Kira Sertifikası; sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır.

3- Hazine ve Maliye Bakanlığı Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracını neden yapmaktadır?  

Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında 2 bin 200 ton altın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu ihraçtaki amacıdır. Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası, ihraca aracılık eden 6 Banka içerisinde yer almaktadır.

4- Kimler Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası talebinde bulunabilir?  

Yastık altındaki altınını değerlendirirken orta vadeli getiri kazanmak isteyen tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Yeni müşteri tanımlanması ve hesap açılışlarında cari uyum süreçleri ve mevzuat hükümleri geçerli olacaktır.

5- Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nın müşteriye avantajları nedir?  

Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve stopaj kesintisi olmadan 6 aylık kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Mevduatta stopaj oranı vadesine göre yüzde 10-15 arasında değişmektedir. (Geçici düzenlemeyle mevcutta yüzde 0-5 arasında.) Tahvil gelirleri ise yüzde 10 stopaj kesintisine tabidir. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası için stopaj oranı yüzde 0 olarak belirlenmiştir. 6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) yüzde 1,20 (yıllık getiri yüzde 2,40)’dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yöntemle TL cinsinden aktarılacaktır. (Detayı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın basın duyurusunda açıklanmaktadır.)

6- Toplanacak hurda altın özellikleri nedir?  

Altın Tahvili için talep toplama döneminde sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecektir. Hurda altınlar kabul edilirken eksper Darphane tarafından basılan altınları adet olarak, diğer altınları tartarak herhangi bir iskontoya tabi tutmadan değerini hesaplayacaktır. Hurda altınlardaki saflık belirlenirken sadece teslim alınan 22 ve 24 ayar altının içindeki altın miktarı göz önünde bulundurulacaktır. Söz konusu altınların değeri tespit edilirken işçilik bedeli göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu nedenle yatırımcıların, kayıp yaşamamaları adına işçilik bedeli yüksek olabilecek altınlarını Altın Tahvili için değerlendirirken bu hususu bilerek hareket etmeleri önem arz etmektedir. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul edilebilecektir.

7- Altınlar değerlenirken müşterinin kaybı olacak mı?  

Altınlar hiçbir bir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir olarak kabul edilecektir. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacaktır.

8- Hangi tür altınlar kabul edilmeyecektir?  

Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar eksper tarafından kabul edilmeyecektir. Eksper tarafından yapılan incelemelerde getirilen altınların gerekli özellikleri taşımaması durumunda ve/veya yıpranma, aşınma gibi durumların oluştuğu gözlendiğinde söz konusu altınlar eksper tarafından kabul edilmeyebilecektir. 22 ayar olan bilezik, kolye vb. altınların (takı), üzerinde altın olarak kabul edilemeyecek kanca vb. kısımlar (örneğin kolye birleşim yerleri), yatırımcının rıza göstermesi halinde altından ayrılacak ve söz konusu altın olmayan kısım ayrıştırıldıktan sonraki kalan altın tartılarak değerlendirmeye alınacaktır. Eksper hurda altınların kabulü konusunda müşteriyi bilgilendirecektir.