Akşehir Spor Yönetimi gerçekleştirdiği basın toplantısıyla, geçtiğimiz Pazar günü Kırıkkale’de oynadıkları deplasman maçı sonrasında Akşehir Spor Yönetimi, Teknik Heyeti, futbolcuları ve taraftarlarının maruz kaldığı saldırı ve çirkin davranışlar nedeniyle bir Kınama Mesajı yayımladı.

Akşehir Spor Yönetimi adına Kulüp Başkanı Yahya Yıldız tarafından yayımlanan mesaj şöyle:

‘’AKŞEHİR SPOR KULÜBÜ’NDEN

Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 6. Grup temsilcimiz Akşehir Spor Kulübü olarak 09.12.2018 tarihinde Başpınar Stadında oynanan Kırıkkale Büyük Anadoluspor-Akşehir Spor maçında futbolcularımıza, taraftarımıza ve yönetimimize yapılan saldırıları şiddetle KINIYORUZ!

Maç haftası gerek rakip kulüp, gerekse Türkiye Futbol Federasyonu, Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile; 2018/2019 futbol sezonunda Kırıkkale Başpınar Stadında yaşanan olaylar örnek gösterilerek, bu tür olayların bu müsabakada yaşanmaması ve gerekli önlemlerin alınması konusunda sözlü ve yazılı görüşmeler yapılmış olup yetkililer tarafından, İSTENMEYEN hiçbir olayın yaşanmayacağı garantisi verilmiştir. Maç öncesi stadyum görevlileri, kulüp yetkilileri ve emniyet mensupları ile sosyal medya üzerinden tarafımızca maçın canlı yayınlanması konusunda görüşmelerde bulunulmuş fakat emniyet tarafından bu talebimiz olumsuz karşılanmış olup ret cevabı alınmıştır.

Futbolcularımız maç öncesi ısınmak için sahaya çıktıklarında rakip futbolcular tarafından kulüp futbolcularımıza “Bugün sizi sahadan çıkarmayacaklar, maç sonrası kendinize dikkat edin vb.” uyarılarda bulunulmuş, maç sırasında da yine rakip takım futbolcuları “Sakın buradan puan ya da puanlar almayı aklınızdan geçirmeyin; sizi sahadan çıkarmayız, burada linç edilirsiniz vb.” cümlelerle tehditlerde bulunmuşlardır. Yedek kulübemizin üzerinde taraftarların tepinmesi, yedek kulübede bulunan futbolcularımıza ve teknik ekibimize küfür etmeleri, saha görevlileri ve emniyet mensuplarına yaptığımız uyarılara rağmen hiçbir şey yapılmaması ve göz yumulması abesle iştigaldir. Rakip takım taraftarları, olaylara müdahil olmak için sahaya inmek isterken yedek kulübelerinden birinin göçmesine neden olmuşlardır.

Müsabaka bitiş düdüğü ile birlikte soyunma odasına giden futbolcularımıza rakip takım futbolcularının ve teknik ekibinin sözlü ve fiili saldırıları ile İSTENMEYEN olaylar başlamış olup, rakip rakım tribünlerindeki taraftarlar sahaya girmiş ve futbolcularımıza fiili saldırıda bulunmuşlardır. Takımımızı yalnız bırakmayıp kilometrelerce öteden gelen fedakar taraftarlarımızın bulunduğu tribüne rakip takım taraftarları tribün koltuğu, taş vb. cisimler atmış, 10 yaşındaki küçük taraftarımız başından yaralanmıştır. Protokol tribününde maçı izlemeye gelen yetkililer olaylara sadece seyirci kalmış, uyarıda bulunmamıza rağmen dikkate alınmamıştır. Bir de bunların üzerine, olaylardan görüntü almamıza “Çektir çektir, bol bol çektir, hoşuna gidiyor değil mi, germeyin milleti” gibi uyarılarda bulunulmuş, sanki olayları çıkaran bizmişiz ve bizim taraftarımız sahaya girmiş gibi muamele yapılmıştır. Halbuki görüntülerden de anlaşılacağı üzere bizim taraftarlarımızdan bir kişi bile sahaya inmemiştir.

Müsabakaya atanan hakem dörtlüsüne, müsabaka boyunca gösterdikleri performans ve tarafsız yönetimleri için teşekkür ederiz.

Olaylar bununla da bitmedi. Müsabaka sonrası soyunma odasına geçtiğimizde rakip takım futbolcuları tarafından soyunma odasının kapıları kırıldı. Müsabaka sonrasında 2 saate yakın bir süre stadyumda kalmak zorunda kaldık. Çıkmak istediğimizde ise rakip takım taraftarları tarafından taşlara maruz kaldık. Kulüp otobüsümüz, taraftarlarımızı taşıyan otobüsler ve özel arabalarıyla maçı izlemeye gelen taraftarlarımızın arabaları hatta emniyete ait araçlar atılan taşlardan dolayı hasar gördü.

Yaşanan olaylarda darp edilen futbolcularımız önce tedavileri için hastaneye, burada muayeneleri yapıldıktan sonra da şikayetlerini bildirmek için karakola götürüldüler. Tabii bu da tam bir işkenceye dönüştürüldü. Bir saat yollarda perişan olduk. Karakolda futbolcularımız şikayette bulunurken, sözde darp raporu almış rakip takım futbolcusu, yirmiye yakın sözde yönetici ve idarecileri de ifadeleri alınmak üzere getirildi.  Burada da sözlü saldıralar devam ettirildi.

Maç akşamı rakip takım tarafından yapılan açıklamada olaylar sanki bizim tarafımızdan yapılmış gibi gösterilerek algı oluşturulmaya çalışılmış, sözde İSTENMEYEN olaylar olmamış gibi lanse edilmiştir. Rakip takıma göre İSTENMEYEN hiçbir şey gerçekleşmemiştir. Bütün olaylar onların istediği gibi olmuştur.

Maç öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olaylardan dolayı gerek arayarak, gerek sosyal medya üzerinden yanımızda olduklarını belirten ve geçmiş olsun dileklerini ileten kulüplere ve taraftar gruplarına buradan takımım, yönetimim ve şehrim adına teşekkür ediyorum.’’