AK Parti’de önce 12 Kasım’dan 16 Kasım’a uzatılan, sonra da sistemdeki yoğunluk nedeniyle saati 17:00’den 24:00’e alınan Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı Başvuru Süreci tamamlandı. Partinin aday adayları, Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Akşehir’de mevcut Başkan Salih Akkaya dışında İsmail Afşar, Yusuf Kahraman, Ahmet Ötgün ve Türkan Pınar Çiğdem, Belediye Başkanlığı için aday adayı oldular. İlçe Teşkilatı, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve partililerin katıldığı programda aday adayları kısa birer konuşma yaparak kendilerini tanıttılar ve neden aday olmak istediklerini açıkladılar. Salih Akkaya konuşmasında, 2014 yerel seçimlerinde her iki Akşehirliden birinin oyunu alarak seçildiğini hatırlattı ve aday adaylarına başarılar diledi.

Konya Büyükşehir için bir aday adaylığı başvurusu olduğu ve kesinleşmediği bilinirken, Genel Merkez kararıyla Büyükşehir’in Temayül Yoklaması’ndan çıkarıldığı öğrenildi. Temayül’de 31 ilçeden toplam 219 aday adayı değerlendirilecek.

İlçeler arasında 20 aday adayı ile ilk sırada yer alan Yunak’ı, 14’er aday adayı ile Hüyük ve Kulu takip ediyor. Ilgın’da 13, Kadınhanı ve Meram’da 12’şer, Karatay’da 11, Beyşehir’de 10, Emirgazi ve Hadim’de 9’ar, Doğanhisar, Güneysınır ve Altınekin’de 7’şer, Ahırlı, Bozkır, Cihanbeyli, Derbent, Halkapınar ve Selçuklu’da 6’şar, Ereğli, Sarayönü ve Taşkent’te 5’er, Akşehir ve Akören’de 4’er, Çumra, Karapınar ve Yalıhüyük’te 3’er, Çeltik ve Seydişehir’de de 2’şer aday adayı bulunuyor. Derebucak ve Tuzlukçu ilçeleri, birer aday adayı ile listenin sonunda yer alıyor.

Diğer taraftan, katıldığı bir televizyon programında yerel seçimlerle ilgili görüşü sorulan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı’nın; Büyükşehir Belediyelerinin ortak projelerle ilçelere de hizmet götürdüğünü, böylece ilçelerin büyüyüp gelişmesine katkı sağladıklarını belirterek, ilçelerde Büyükşehirle uyumlu belediyelerin olmasının önemli olduğunu söylemesi dikkat çekti.