Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması renkli görüntülere sahne oldu.

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğini, ulemalığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında gerçekleştirilen 2. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali’nde birinciliği Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek İlkokulu kazandı. Yarışmada Jüri üyeliği görevini Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof Dr. Saim Sakaoğlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi eski Dekanı Prof Dr. Mehmet Kırbıyık, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tarıman Cenikoğlu, Tiyatro Sanatçısı Faruk Sofuoğlu ve Tiyatro Sanatçısı Osman Doğan üstlendi.

 Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 2.Ulusal, İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali’ne AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya Milletvekillerinin tebrik telgrafı gönderdiği törenin başlangıcında, ilçe protokolü tarafından yarışma jürisine plaketleri takdim edildi.

 İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu’nun açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Salih Akkaya; ‘’Nasreddin Hoca, kalp gözüyle gördüğünü gönül diliyle söyleyen bir bilgedir. Moğol istilasının yaşandığı o sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olmuş, nükteleriyle hem güldürmüş hem de düşündürmüştür. Anma etkinliklerimizin amacı; Hoca’nın İslam Alimliği, bilgeliği, kadılığı gibi yönlerini ön plana çıkarmaktır.37 ilden yarışmaya katılan çocuklarımız, kendi şehirleri ile Akşehir arasında kültür elçileri olmuşlardır.’’dedi.

Kaymakam Türk ise konuşmasında; ‘’Fatih Sultan Mehmet’in emriyle fethedilen, Yavuz Sultan Selim’in sefere giderken otağını kurduğu ve Mustafa Kemal tarafından Büyük Taarruz planlarının hazırlandığı Akşehir, iki fakülte ve iki yüksekokuluyla Nasreddin Hoca Üniversitesi’ne doğru emin adımlarla ilerliyor.’’sözlerine yer verdi.

Son olarak söz alan Konya Milletvekili Orhan Erdem; ‘’İlkokul çağındaki spor ve sanata yetenekli çocukların belirlenmesine katkı veren bu etkinlik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut çalışmalarına da uyum sağlıyor.’’diyerek, bilinen değerleriyle Türkiye’nin yıldız ilçesi olan Akşehir’de gerçekleştirilen bu yarışmanın, ilerideki yıllarda uluslararası olmasını dilediklerini söyledi.

Yarışmada Doğu Karadeniz Bölgesi’nden Umut Çiçekleri rumuzuyla yarışan Çotanak İlkokulu, Batı Karadeniz Bölgesi’nden Sahil Şeridi rumuzuyla yarışan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden Güneşin Yıldızları rumuzuyla yarışan Dr. Cemil Karslıgil İlkokulu, Akdeniz Bölgesi’nde Minik Oyuncular rumuzuyla yarışan Yılmaz Şener İlkokulu, Marmara Bölgesi’nden Nükteciler rumuzuyla yarışan Dr. İsmet Birgül İlkokulu, Ege Bölgesi’nden Okyanus rumuzuyla yarışan Atatürk İlkokulu ve İç Anadolu Bölgesi’nden Dilek Şekerleri rumuzuyla yarışan Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek İlkokulu sahnede yerlerini aldıktan sonra dereceler açıklanmaya başlandı.

Bütün hünerlerini sergileyen minik öğrenciler yarışma sonunda sonuçların açıklanmasıyla sevince boğuldu. Yarışmanın birincisi ‘Dilek Şekerleri‘ rumuzuyla yarışan Eskişehir Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek İlkokulu olurken, ikinciliği ‘Nükteciler’  rumuzuyla yarışan İstanbul Dr. İsmet Birgül İlkokulu, üçüncülüğü ise ‘Güneşin Yıldızları’ rumuzuyla yarışan Gaziantep Dr. Cemil Karslıgil İlkokulu kazandı.

Yarışmanın birincisine 20 bin TL, ikincisine 15 bin TL ve üçüncüsüne 10 bin TL para ödülü verilirken; her biri ikişer bin lira olan 4 adet de özel ödül dağıtıldı. Tarık Buğra Özel Ödülünü ‘Umut Çiçekleri’ rumuzuyla yarışan Çotanak İlkokulu, Hacı İbrahim Sultan Veli Özel Ödülünü ‘Minik Oyuncular’ rumuzuyla yarışan Yılmaz Şener İlkokulu, Nimetullah Nahçivani Özel Ödülünü ‘Okyanus’ rumuzuyla yarışan Atatürk İlkokulu, Seyyid Mahmud Hayrani Özel Ödülünü de ‘Sahil Şeridi’ rumuzuyla yarışan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu aldı.

 Yarışmada dereceye giren ekipler ödüllerini, yarışmayı izleyen protokol üyelerinden aldılar. Ödül törenine katılan tüm ekipler, jüri üyeleri ve protokolün toplu halde resimlerinin çekilmesinin ardından, birinci olan ekip oyununu bir kez daha sergiledi.